Uprava Brodosplita odbacila je danas primjedbe čelnika Hrvatske udruge sindikata (HUS) i Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) kako se u tom poduzeću krše sindikalna i radnička prava kada su u pitanju suspendirani radnici i sindikalni povjerenici, te je ustvrdila da činjenice govore drugačije.
Pročitajte i ovo
'Bitan je škver'
Suspendirani radnici opet pred ulazom u Brodosplit!
Sporno više odredbi
U Brodosplit stigle Mrsićeve primjedbe na ugovore o radu
Također je najavila da će dio suspendiranih radnika Brodosplita dobiti otkaz ugovora o radu. Uprave u priopćenju navodi da je suspenzija određenog broja radnika koji su sudjelovali, kako je navedeno, u nelegalnom prosvjedu i nasilnom ulasku u zgradu Uprave 16. listopada ove godine bila zakonita, kao i sve radnje koje su stručna tijela Brodosplita provodila od tada u okviru disciplinskog postupka, što su pokazale i sve inspekcije od strane državnih tijela.
'Od blizu 250 radnika koji su bili suspendirani i kojima je bio zabranjen ulazak u krug škvera, najvećim dijelu njih je idućih dana omogućen povratak na posao, dok je za 30-ak radnika i dalje važila zabrana ulaska u poduzeće', stoji u priopćenju.
Sindikalci Debeljaku: 'Pokažite da su vam na prvome mjestu radnici, a ne profit!'
Pojašnjava se kako će najveći broj suspendiranih zaposlenika dobiti samo 'upozorenje pred otkaz', dok će suspendirani radnici Brodosplita kojima je do sada bio zabranjen ulazak u škver, dobiti otkaz ugovora o radu uz mogućnost sporazumnog raskida radnog odnosa, ili im se neće produžiti ugovor o radu.
'Kada su sindikalni povjerenici u pitanju, Uprava je zatražila dodatna izvješća od stručnih službi kako bi mogla donijeti kvalificiranu odluku, iako se i iz dosadašnjih dokaznih radnji može zaključiti da je dio sindikalnih povjerenika drastično prekršio zakone i poticao na nelegalne radnje i nasilni ulazak u zgradu uprave', ističe se u priopćenju.
Uprava Brodosplita se osvrće i na sporazum koji su predstavnici Uprave i sindikata splitskog brodogradlišta potpisali kod predsjednika Republike Ive Josipovića. Po tumačenju Uprave, taj se sporazum, 'kada se stvar ogoli do kraja, svodio na to da sindikatima omogući brže i lakše plaćanje sindikalne članarine u novim društvima (tvrtkama), on je o strane uprave Brodosplita potpisan u duhu dobre volje'.
'Naknadno se, službenim tumačenjem Ministarstva rada i Agencije za zaštitu osobnih podataka ispostavilo da Uprava ne smije sindikatima davati određene informacije o radnicima, kao i da sindikati za ustezanje članarine od plaće moraju imati pismenu privolu svojih članova za takvo ustezanje', stoji u priopćenju.
Ističe se kako su i sindikati i predstavnici države na sastanku kod predsjednika (Josipovića) tvrdili 'upravo suprotno', zbog čega je član uprave Brodosplita taj i potpisao taj Sporazum. 'Uz to, pitanje suspenzije radnika i sindikalnih povjerenika nije bila tema na sastanku kod predsjednika države, jer je utvrđeno kako je to interna stvar poslodavca koja se nalazi pod strogom kontrolom nadležnih inspekcija', navodi Uprava Brodosplita te zaključuje kako bi to trebali znati i sindikalni čelnici kada u javnosti istupaju 'tvrdeći suprotno'. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook