Godinama udišu zagađeni zrak, sad im je zagađena i voda pa se premijeru i ministrima, unatoč obećanjima koja su im dali, nisu razveselili previše te su im jasno dali do znanja da im je obećanja dosta.
Pročitajte i ovo
Pokušaj zataškavanja
Odgojiteljice u vrtiću dobile opomenu pred otkaz, otac bebe poručio: "To je bio veliki šok, pomiješalo se puno osjećaja"
sankcije za odgojiteljice
Majka ozlijeđene bebe iz Slavonskog Broda: "Strašno je uopće razmišljati što je dijete prošlo…"
S praznim bocama i u redovima Brođani su do daljnjega osuđeni na cisterne s vodom jer je ona pitka onečišćena.
"Ovo je već drugi put da ide po vodu za piće“, kaže Đuro iz Slavonskog Broda te objašnjava kako se vodu ne može kupiti ni u trgovinama, jer je, baš kao i kanistri razgrabljena.
Voda nije za piće čak ni prokuhana, blagdan je na vratima.
"U Bosnu preko smo išli jer nije bilo ovdje“ kaže Sanela.
Svoje ogorčenje Brođani su izbacili su pred premijera.
Plenković pak nakon sastanka kriznog stožer jamči kako će se napraviti spoj na vodoopskrbni sustav Sikirevci te će voda za piće i cisternama i flaširana biti dostavljana dok se god kriza ne riješi. Krizni stožer sastat će se i sutra, na Uskrs u 14 sati.
Brođani ne vjeruju premijeru
Brođani nisu povjerovali da će sve biti riješeno za desetak dana.
"Nema pranja, vi dođite kod mene oprati svoje dijete, ja vas pozivam i nahranit ćemo i skuhati i dat ću i šunke i francuske, šta da s tim radimo, da to bacam?", kaže jedna Brođanka.
I Anto je među 90 tisuća razočaranih građana Slavonskog Broda i okolice.
"Generali mogu sve, mogu zagaditi, mogu radit što god žele, ne može im vjerojatno nitko ništa", kaže Anto.
Šef SDP-a, također iz Slavonskog Broda, proziva.
"Oni su se došli oni su se poslikali nisu riješili problem, njihovo nečinjenje ugrožava ljudske živote", poručio je Davor Bernardić.
Ekipe na terenu analiziraju vodu, zagađenu ugljikovodicima. Zasada nitko nije tražio liječničku pomoć, a vodu dijele volonteri Crvenog križa. Pripadnici Oružanih snaga također su angažirani u pomoći stanovništvu, dostavljaju vodu iz cisterni u slavonskobrodsku Opću bolnicu "Dr. Josip Benčević" te u Dom za starije i nemoćne osobe.
Ministar zdravstva: "Nema groznog scenarija"
"Nema groznog ni najgoreg scenarija. Ovo su male koncentracije i to samo ugljikovodika, ne trebamo razvijati paniku, ni veliku zabrinutost", kaže ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Nezadovoljan sanacijom upravo je gradonačelnik Mirko Duspara onečišćenje povezao s nedavnim ekološkim incidentom i istjecanjem nafte u tlo te kazneno prijavio tvrtku Crodux.
"Na policiji i ostalima je da utvrde što je točno bilo, to smo rekli i na stožeru", kaže Duspara.
Oni koji su obavljali ispitivanja nedaleko od vodocrpilišta - sve negiraju.
"Decidirano tvrdimo da do nikakvog zagađenja vode u Slavonskom Brodu nije moglo doći ovim incidentom. Mi smo isti čas sanirali taj dio, nemoguće je, prosto nemoguće", uvjeren je vlasnik Croduxa Ivan Čermak.
Istraga koja je pokrenuta trebala bi pokazati tko je krivac za ovo.
Župan: Pitke vode bit će dovoljno
Danijel Marušić, brodsko-posavski župan (HDZ) u Dnevniku Nove TV poručuje kako će život biti otežan, no uvjerava da će pitke vode biti dovoljno.
„10 cisterni je na terenu, a stiže ih još. Bit će raspoređene po gradu i općinama. One se pune u Lužanima i na istočnom dijelu županije. Premijer je najavio da će se iznaći neko rješenje da građani budu obeštećeni na neki način. Dok se ne utvrdi točan uzrok onečišćenja, ja ne bih spekulirao tko je kriv“, kazao je Marušić.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr