‘Vlada je znala i zna što čini te najodgovornije vodi zemlju, zbog čega je bilo potrebno povući i neke bolne rezove’, rekao je Čobanković, ističući da je u Hrvatskoj stanje bolje nego u okolnim zemljama. ‘Mađarska nije uspjela sačuvati makroekonomsku stabilnost i sada su tamo realne plaće 30 posto niže nego prije godinu dana’, rekao je Čobanković te dodao da je u Hrvatskoj očuvan i tečaj kune i makroekonomska stabilnost.
Pročitajte i ovo
Otkup pšenice
Čobanković: Platit ćemo skladištenje pšenice do šest mjeseci
Na skupu seljaka
Čobanković obećao da će država platiti skladištenje pšenice
O predviđanjima da bi ovogodišnja turistička sezona mogla biti katastrofalna rekao je kako je - zbog vladine politike, izgradnje cesta i druge infrastrukture - realno očekivati da Hrvatska, za razliku od drugih turističkih odredišta, neće imati ni pad turističke potrošnje ni pad broja noćenja. Spominjući seljačke prosvjede, ocijenio ih je neuspješnim te je zahvalio poljoprivrednicima županjskoga kraja koji ih nisu poduprli.
Hrvatska je 2003. godine za poticaje i potporu u poljoprivredi izdvajala 1,6 milijarda kuna, a u 2009. godini za tu svrhu izdvaja 3,8 milijarda kuna.
Petar Čobanković
Govoreći o cijeni pšenice, istaknuo je da je u 2008. godini njezina cijena na tržištu dosegnula najvišu razinu u proteklih 50 godina, a ovogodišnja cijena pšenice najniža je u posljednjih 20 godina. Prošlogodišnja visoka cijena pšenice, kako je rekao, ‘uzrokovala je i visoke inpute za ovogodišnju proizvodnju te za nastale okolnosti odgovornost nije na Hrvatskoj’.
>> Poljoprivrednici u Sisku prosvjeduju, u Okučanima se razišli
Nitko kao Hrvatska
Čobanković je istaknuo kako nitko u svijetu ne ulaže toliko u proizvodnju pšenice kao Hrvatska. Pritom je ustvrdio kako državni poticaj po hektaru od 2.250 kuna i 0,15 lipa po proizvedenom kilogramu pšenice znači, preračunato, da samo država proizvođačima daje više nego što u ovom trenutku iznosi cijena pšenice u Srbiji i Mađarskoj. Ministar je rekao kako su rezultati na poboljšanju kvalitete života u Županji impresivni, što su, dodao je, građani prepoznali dajući na lokalnim izborima, održanim u svibnju, ponovno povjerenje i gradonačelniku Davoru Miličeviću i HDZ-u.
Također je istaknuo važnost uspješno provedene privatizacije županjske ‘Sladorane’ prošle godine. ‘U protekle četiri godine gradski proračun povećan je s 21 milijun kuna na sadašnjih 37,5 milijuna kuna’, istaknuo je na svečanosti županjski gradonačelnik Davor Miličević. Dodao je da je u tom razdoblju u mnoge gradske projekte - 11 kilometara uređenih staza, 15 kilometara asfaltiranih cesta, vodovodnu mrežu, uređenu poduzetničku zonu ‘Sječine’ utvrdu na obali Save sa šetnicom, uređeni glavni Trg kralja Tomislava i drugo uloženo oko 150 milijuna kuna, pri čemu je zahvalio svima koji su te projekte prepoznali i poduprli ih, a posebno ministarstvima, Hrvatskim vodama i Hrvatskim šumama te Fondu za regionalni razvoj i Fondu za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša. Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić pozdravio je Županjce i naglasio koliko je važna suradnja i zajednički rad u prevladavanju gospodarske krize. (Hina)