Ministarstvo pravosuđa izvijestilo je na svojim internetskim stranicama da je to rješenje istog dana proslijedilo Županijskom sudu u Šibeniku. Napominje da će rješenje koje je donijeto jučer, 16. siječnja, sukladno svojim ovlastima, izvršiti MUP Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske.
Pročitajte i ovo
Najavili žalbu
Pogledajte kako je Paravinja dočekao presudu i što je rekao sucu
Suđenje Paravinji
TREĆI PUT ISPOČETKA Sudac zatvorio ročište za javnost i medije, Paravinja negoduje
>> EKSKLUZIVNA SNIMKA: Doznajte što nam je Paravinja otkrio prije dvije godine
Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa je 11. siječnja telefaksom proslijedilo Ministarstvu pravde BiH molbu za privremeno izručenje Paravinje i prateće dokumentacije. U ministarstvu su tada rekli da će u BiH dostaviti i izvornu sudsku dokumentaciju čim je dobiju od šibenskog Županijskog suda.
Paravinja je krajem 2011. u BiH pravomoćno osuđen na dvije godine i deset mjeseci zatvora zbog silovanja žene na području Jahorine 2002. Kaznu služi u zatvoru Tunjice kod Banje Luke odakle bi uskoro trebao biti prebačen u pritvor u Šibenik.
BiH je već ranije odlučila da Paravinja može biti izručen čim Hrvatska to zatraži, a nije isključila ni mogućnost da Paravinja preostali dio zatvorske kazne izdržava u Hrvatskoj, ako dvije države postignu takav dogovor.
Tijelo još nije pronađeno
Nakon izručenja Paravinji će biti prekinuto izdržavanje kazne u BiH. Po njegovom dolasku u šibenski zatvor sutkinja Nives Nikolac u roku 15 dana mora zakazati početak suđenja, to jest prvo ročište na kojem se Paravinja treba očitovati o krivnji za pokušaj silovanja i teško ubojstvo maloljetne Antonije Bilić u lipnju prošle godine te pokušaj silovanja autostopistice koju je u lipnju 2010. povezao svojim kamionom. Tijelo Antonije Bilić još nije pronađeno.
Nakon izricanja prvostupanjske presude za silovanje na području Jahorine, Paravinja je u srpnju prošle godine već bio privremeno izručen Hrvatskoj radi dovršetka istrage o nestanku djevojke iz Drniša.
On je, inače, zbog silovanja osuđen i u Srbiji, gdje je dobio četiri godine i pet mjeseci zatvora. Njegovo izručenje su tražile i tamošnje vlasti, no u BiH su to odbili prihvativši zahtjev Hrvatske. (Hina)