Hrvatska liječnička komora jedan je od organizatora prosvjeda, a ministar zdravstva Vili Beroš kao mogući pravi motiv prosvjeda navodi želju Komore da, uz licence, dobije i "odobravanje liječničkih specijalizacija".
Kriteriji su jasni
Kardinal Puljić iz Rima poručio: "Šapuće se da bi novi papa trebao biti..."
nedoumica vjernika
Grob pape Franje izaziva čuđenje, posjetitelji se pitaju što se dogodilo
ZASTRAŠUJUĆA SNIMKA
Užas u susjedstvu: Udarali ga dok je bio na podu, a onda je ustao i počeo pucati
Vodstvu Liječničke komore poručuje da smanji obaveznu članarinu ako joj je doista stalo do materijalnih prava liječnika.
Navodi da Komora, kao strukovna udruga, 'pere ruke' od većine problema u zdravstvu, te je za vrijeme pandemije stajala sa strane i kritizirala protuepidemijske mjere Vlade.
Pročitajte i ovo
"Dosta, dosta!"
VIDEO/FOTO Završen veliki prosvjed liječnika: "Beroša ne zanimaju problemi sustava. Gdje ste danas, generale?"
Podsjeća da su upravo Vlada i Ministarstvo zdravstva ovlastili Hrvatsku liječničku komoru za licenciranje liječnika i dali joj javne ovlasti.
Članstvo je u komori obavezno i svi liječnici plaćaju obaveznu članarinu. Ta ista komora sada prosvjeduje protiv te iste Vlade u maniri sindikata te višak prihoda usmjerava u aktivnosti od kojih velika većina članova – liječnika, nema koristi, ističe ministar.
"Tko to danas protestira i zašto? Protiv koga i protiv čega?", pita Beroš te dodaje da je Vlada svo ovo vrijeme poboljšavala materijalni položaj liječnika i zaposlenika u zdravstvu, a on stalno poziva na dijalog i zajedničko traženje rješenja.
Većini liječnika izdašni iznosi na mjesečnoj razini
"Primanja, koja ne čine samo plaće i koeficijenti, donose većini liječnika izdašne iznose na mjesečnoj razini i to ne samo za hrvatske, već i za uvjete razvijenijih država", navodi Beroš u otvorenom pismu.
Značajne iznose, kaže, donose im prihodi redovnog rada, prekovremenih sati, dežurstava, pripravnosti, predavanja kao i provođenje kliničkih studija.
Samo u 2022. godini, trošak svih zaposlenih u zdravstvu – njih oko 75 tisuća iznosio je 1,6 milijardi eura što je 43 posto više od troška zaposlenih u 2016. godini.
Prosječna plaća u zdravstvu u protekle četiri godine, prema Državnom zavodu za statistiku, porasla je za 36,6 posto.
Izdaci za primanja zdravstvenih radnika iznose oko 35 posto ukupnog troška hrvatskog zdravstvenog sustava.
Pročitajte i ovo
"SOS za zdravstvo"
Liječnici danas izlaze na ulice, okupljaju se pred Vladom: Najavili dosad najveći prosvjed
I dok broj liječnika i djelatnika u sustavu kontinuirano raste, broj stanovnika se smanjuje. U razdoblju od 2016. do danas broj osiguranika pao je za 150.000, dok je broj zaposlenih u sustavu porastao za nešto više od 9000 djelatnika.
Uz navedeno, zdravstveni proračun premašuje četiri milijarde eura. Najveći dio tog iznosa odlazi upravo na materijalna prava djelatnika u zdravstvu, ističe Beroš.
"Protest sigurno neće donijeti boljitak. Ako je sve ovo i u neke druge svrhe, previše je!", poručuje ministar.