Afganistanski narod 'više ne želi da drugi skrbe za njegovu sigurnost', rekao je Karzai, istaknuvši da je riječ o 'teškoj zadaći' u zemlji opustošenoj tridesetogodišnjim sukobom.
Ionako složeni odnosi Karzaija, koji se na vlast uspeo koncem 2001. uz pomoć Sjedinjenih Država, i njegovih zapadnih saveznika, zadnjih tjedana dodatno su se zategnuli, pošto je Kabul optužio NATO da je ubio više od 70 civila u bombardiranju na istoku zemlje.
Pročitajte i ovo
Sabor odlučio
Iduće dvije godine Hrvatska u Afganistan šalje 350 vojnika
Pohvale iz Afganistana
Zapovjednik NATO-a: Hrvatski vojnici su sjajni
>> Afganistan: Pored hrvatskog konvoja eksplodirala bomba
Afganistan će preuzeti 'punu odgovornost za sigurnost' pokrajine Kabula s istoimenom prijestolnicom, osim nestabilnog okruga Surobija, gdje su raspoređeni francuski vojnici i Laškar Gaha, prijestolnice pokrajine Helmanda, talibanskog uporišta na jugu, rekao je.
NATO će do konca 2014. prenijeti odgovornost za sigurnost cijele zemlje
Afganistanske snage će osiguravati i pokrajine Pančir, sjeverno od Kabula i Bamijan, u središtu u kojima je mirno te još tri pokrajinske prijestolnice Herat (pokrajina Herat, na zapadu), Mazar-i-Šarif (Balk, na sjeveru) i Mehtarlam (Lagman, na istoku), dodao je.
NATO je lani odlučio da će do konca 2014. afganistanskoj vladi prenijeti odgovornost za sigurnost cijele zemlje.
Unatoč ofenzivama NATO-a i pojačanju s 30.000 ljudi koje je prije dvije godine poslao američki predsjednik Barack Obama, pobuna talibana koje je koncem 2001. svrgnula s vlast međunarodna koalicija pod vodstvom SAD-a, jača zadnjih godina. (Hina)