Vesna Pusić žestoko je branila predsjednika s pozicije da je on uvjereni antifašist, a događaj iz 1992. nazvala je "ekscesom";.
Pročitajte i ovo
Ponovno trese
Više potresa jutros je zatreslo poluotok Pelješac, a nemirno je bilo i kod Ludbrega
podrhtavanje tla
Potres jačine 4,8 prema Richteru pogodio Tursku: "Dobro smo se ljuljali"
Miroslav Rožić iz HSP smatra pogubnom činjenicu da u Hrvatskoj ne vrijede ista pravila za sve. Predsjednik Mesić morao se ispričati, smatra Rožić.
Sociolog Dražen Lalić ocijenio je pokušaj Predsjednika da objasni javnosti što se dogodilo - nespretnim. Bio je to predug odgovor, u kojem se petljalo od toga "ne mogu se sjetiti", do toga "je bilo je, ali..."
Hrvatskoj prijeti teško razdoblje, u znaku izbora, koje će donijeti poplavu afera i opasnost da se javnost posve dezorijentira u sumnjičenju svih i svega. Više se zapravo neće znati tko je tko, smatraju sudionici Epicentra.
Na djelu je politička estradizacija. Političari se ponašaju populistički, a politički elitizam u kombinaciji sa dosljednošću gotovo da i nema šanse da preživi u Hrvatskoj.
Slučaj Mesić ima ozbiljnu važnost u širem smislu, tvrdi Lalić. To je test za političare, javnost i medije. Prvi puta smo se našli u situaciji da se jedan političar brani na protivničkom terenu. Dakle, ne na terenu uvjerenog antifašiste kojega napadaju necivilizirani desničari, nego na terenu desničara gdje mu se prigovara da je bio u stanju i lagati, kako bi dobio naklonost masa.
Političari moraju biti spremni na kompromise, ali postavlja se pitanje moralne granice koju ne treba prelaziti, rekla je Pusićeva.
Ova ja situacija bez presedana jer predstavlja pomak na hrvatskoj političkoj sceni na kojoj političari do sada nisu preuzimali odgovornost za svoje pogreške, a javnost je to tolerirala pod pretpostavkom "svi su oni isti".
Miroslav Rožić ne pronalazi opravdanje da se '90-ih godina moralo govoriti na način koji je to učinio Mesić.
Afera Mesić ima svoje i pozitivne posljedice. Hrvatski političari više se neće osjećati sigurno i nedodirljivo, te će ubuduće više paziti na riječi koje izgovaraju - zajednička je ocjena sudionika emisije u kojoj je 3000 gledatelja glasalo na ponuđeno referendumsko pitanje: "Da su sada izbori, biste li glasali za predsjednika Mesića". Njih 32 izjavilo je da ne bi, a 68 ponovno bi svoj glas dalo Predsjedniku.
Snimku Epicentra možete pogledati ovdje.