'Ponuda za kupnju Brodotrogira nije ono što se očekivalo, znači isključivo za nastavak brodograđevne djelatnosti', komentirao je Ljubičićevu ponudu predsjednik Hrvatske udruge sindikata i član Upravnog odbora HFP-a Ozren Matijašević.
Pročitajte i ovo
KASNIJI ODLAZAK
Kineskoj delegaciji koja je posjetila hrvatska brodogradilišta otkazan povratni let
riješene plaće?
U Bruxellesu donesen zaključak: Zeleno svjetlo Vladi za međufinanciranje Uljanika
Naime, Ljubičićeva vizija trogirskog škvera izgleda kao gigantski turistički kompleks koji bi ovaj UNESCO-ov grad trebao pretvoriti u top destinaciju, a sam škver ugasiti kroz tri godine. Ljubičić ističe da je na ovoj lokaciji, u postojećem obliku, nemoguće očekivati kvalitetan nastavak brodogradnje. 'Velika je umješnost pronaći u toj kompaniji one emanentne potencijale koje možete razviti kroz jedan takozvani program restrukturiranja, a da on kasnije bude isplativ i da ne bude ponavljanje iste priče', pojasnio je Slobodan Ljubičić, direktor More Trogira d.o.o. Ipak, ostaje pri namjeri da zbrine radnike, čak i poveća njihov broj, unutar svog projekta. 'Mi možemo stavit projekt na stol i spremni smo razgovarati o svim aspektima tog projekta koji uključuje i sindikalnu i socijalnu priču. Samo na primjer, oni sada imaju 1.000 zaposlenika, a mi našim projektom, plediramo na 2.000 zaposlenih.', dodao je.
Najgore vrijeme za privatizaciju
Ljubičić ističe da u cijelu priču želi uključiti lokalnu samoupravu i socijalne partnere. A kako će Vladino povjerenstvo ocijeniti njegov projekt, znat će se kroz par tjedana, nakon čega škverovi kreću u drugi krug privatizacije, što god netko mislio o tome. 'Ma ne smije doći! Mi smo unaprijed govorili da će ovo rezultirati fijaskom. Prije tri mjeseca', kazao je Matijašević koji doduše, ne pojašnjava kako bi država tako nešto opravdala pred Europskom komisijom, glavnim ucjenjivačem i idejnim začetnikom guranja škverova u privatne ruke u najgore vrijeme. Tako samo ostaje pitanje, pod kojim kakvim uvjetima škverovi idu dalje jer postojeći uvjeti odgovaraju očito samo altruistima.
'Dubioze, u odnosu. Kad kažem dubioze, mislim na obveze koje nisu pokrivene državnim jamstvom, daleko su veće u odnosu na ono što je pisalo u info memorandumu odnosno ono što je bilo revidirano na dan 31.12.2008.', kazao je ministar gospodarstva Damir Polančec. A dubioze su obeshrabrile i vladinog mezimca, Danka Končara, koji je zaključio kako mu se ne isplati ulagati 10 milijardi kuna u sanaciju škverova. Ipak, čudi da takav uspješan poduzetnik nije zbrojio dva i dva i prije otkupa ponudbene dokumentacije. 'Ja sam rekao da preuzimaju zbog jeftine, kvalitetne reklame, i to se ostvarilo. Ma tako će se isto dogoditi i s drugim krugom', smatra Matijašević.
Nakon drugog kruga stečaji?
A u tom drugom krugu će najvjerojatnije sudjelovati isti ponuđači, pod drugim uvjetima. Jedno je sigurno. Privatnici ne žele dugove škverova, a državi još manje odgovara da ti isti dugovi ostanu njoj na grbači. 'Ako u dva kruga privatizacije ne nađemo i ne uspijemo pronaći nove strateške ulagače koji će biti spremni uložiti toliko potrebna sredstva u obnovu i revitalizaciju brodogradilišta, onda je ono, na čemu smo zadnje stali i o čemu smo zadnje razgovarali s Europskom komisijom, pred nama pokretanje stečaja u brodogradilištima. Naravno, u onima koja su u takvom stanju', kazao je ministar Polančec.
Kako stvari stoje, pred škverovima zaista i jest stečaj, odnosno nužno restrukturiranje koje se moglo provesti i bez privatizacijskog cirkusa. Možda će tada nešto reći i struka? Jer tko bi se drugi, nakon svega, htio baviti nečim iz čega se više ništa ne može ukrasti?
Emisiju Novac možete gledati u nedjeljnom jutarnjem terminu Nove TV.