Naša je ekipa krenula iz Splita u Livno. Preko bosanskohercegovačke granice, već blizu Buškog jezera, u mjestu Srževići čuli su priču o strancima koji su ovdje prije dvije godine planirali tražiti naftu.
Pročitajte i ovo
Akcija spašavanja
VIDEO Gori tanker na Baltičkom moru: "Vidi se dim s njemačke obale"
Raskida se ugovor s MOL-om?
Rusi planiraju istisnuti INU s tržišta u BiH?
Već je poznato je da je ovaj predio bogat ugljenom, a dekan tuzlanskog rudarskog fakulteta Abdulah Bašić uvjeren je da u Bosni ima i nafte.
'Još prije rata američka tvrtka Amoco napravila je plan za 35 godina istraživanja u Bosni i to kod Mostara', rekao je Abdulah Bašić.
No, Amoco je istraživačka tvrtka koja radi za British Petrol koji demantira da je bilo istražnih radnji u Bosni. Ipak, dekan Bašić uvjeren je da se istina zataškava zbog nečijih interesa.
Iako se priča o nafti u Bosni i Hercegovini tretira kao vic, mnogi se potajno pitaju je li moguće da će ovdje na Buškom jezeru osvanuti naftne platforme.
Ljudi u tamošnjim selima žive siromašno, a radnog mjesta nema ni za lijeka.
U Livnu baš i ne vjeruju u priču o nafti. Iako, dodaju, lako bi se navikli na život šeika iz Saudijske Arabije.
Hrvatski stručnjaci tvrde, ako nafte i ima, nema je dovoljno za investiranje u bušotine. Seljaci će svakako dvaput promisliti o cijeni zemlje ako im se odjednom pojave kupci. Jer, ma koliko se smijali priči o nafti, kruže priče kako se Međugorskoj gospi ovih dana upućuju posebne molitve - Gospe, daj nafte!