No, Zagreb je, istaknuo je Madsen, ipak i dalje jeftiniji od ostalih glavnih gradova država Europske unije. U Beču, primjerice, kvadrat stana stoji 3000 eura. S druge strane, Madsen napominje kako na cijene stanova znatno utječu i troškovi gradnje koji su u Hrvatskoj puno veći nego u ostalim tranzicijskim zemljama.
Pročitajte i ovo
U odnosu na prvo čitanje
Novi zakon o upravljanju zgradama donosi brojne novosti: Pogledajte što se sve mijenja
Dugogodišnji problem
Gotov je Registar stanova: Neki građani morat će se iseliti
Stanovanje u Hrvatskoj u posljednjih se 10-tak godina drastično promijenilo. Mladi ljudi, objasnio je Madsen, žele stanovati samostalno u vlastitim stanovima pa dižu dugoročne kredite. Time je došlo do veće potražnje, a samim time i do porasta cijena nekretnina.
Madsen prognozira kako se Hrvatska nalazi na pragu još jednog novog trenda koji će se na stambenom tržištu događati u idućih 5 do 10 godina. Bake i djedovi će se iz obiteljskih kuća početi seliti na mjesta prilagođena njihovu životu. S puno zelenila, olakšanim pristupom liječnicima i cjelokupnoj infrastrukturi potrebnoj za treću dob.
Za razliku od inozemstva, investitori u Hrvatskoj još se nisu fokusirali na izgradnju takvih kompleksa. No, to se očekuje ubrzo, pa Madsen predviđa daljnji porast cijena, na najatraktivnijim područjima za čak 100 posto.
Najavljuje se i novi porast cijena apartmana na Jadranu. Prema njegovim predviđanjima na najatraktivnijim će područjima godišnje rasti i po stopama od 100 posto. Taj trend će, kaže, trajati idućih 5 do 10 godina, paralelno s donošenjem detaljnih urbanističkih planova.