Na 6 kilometara od Hrvatske Kostajnice smjestilo se Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Čorić. Posebno je po tome što se već 5 godina bavi uzgojem lavande. Sve je počelo sa željom da zapušteno, ekološki čisto zemljište, pretvore u nešto isplativo. Gospodin Nikola kaže da ništa od ovoga danas ne bi ni postojalo, da njegov sin, tada student ekonomije nije izradio poslovni plan o isplativosti uzgoja ove mediteranske biljke. Godine 2005. posadili su prvi nasad u kojeg su uložili 10.000 kuna iz svog džepa.
Pročitajte i ovo
pati i proizvodnja
Toplinski val ne utječe samo na ljude, pate i životinje: "Polijem ih vodom, inače teško podnose vrućinu..."
Žene sa sela
'U gradu ne bih mogla živjeti jer tamo smrdi'
Detaljnom analizom, izračunali su da bi svaki hektar lavande godišnje mogao dati 5-6 tisuća eura čiste dobiti, i to bez troškova mehanizacije. Trenutno imaju zasađeno 12 tisuća grmova lavande na 2 hektara zemljišta, a do 2011. godine planiraju zasaditi dodatnih 20 hektara lavande.
Manje posla nego oko vinograda ili voćnjaka
Uzgoj lavande isplativa je investicija. Za održavanje plantaže potrebno je puno manje posla nego primjerice za vinograd ili voćnjak. Ipak uzgoj lavande nije mačji kašalj. Posebice ako ste svjesni da prvi urod, a time i dobit možete očekivati tek za tri godine. 'Prve dvije godine morate ju šišati i ne dati joj da cvijeta kako bi cvijet bio što širi. Tek treće godine možete očekivati prvu žetvu, a korist onakvu kakvu samu izrežirate možete prodati samo cvijet, ulje, možete ga prodati u suhom proizvodu, dakle razlike ima u dobiti', rekao je Nikola Čorić u emisiji Novac.
Dvije berbe lavande godišnje
U teoriji, lavanda se bere dvaput godišnje, u ljeto i jesen, no druga berba obično je slabija od prve. Državni poticaji po hektaru za sadnju lavande iznose 14 tisuća kuna, dok za održavanje takve plantaže možete dobiti tek 1650 kuna. Osim države, Čorićima je pomogla i županija koja je za izgradnju ovog ugostiteljskog objekta donirala oko 50 tisuća kuna. Kako je riječ o području od posebne državne skrbi, razmišlja se i o udruženom oglašavanju te izgradnji turističkih šetnica po okolnim brdima i selima. Jedini problem zasad je okrupnjavanje malih proizvođača, koji bi mogli ponuditi zajedničku veću količinu ulja. Tračak nade za ovakva gospodarstva mogla bi biti i nedavno predstavljena inicijativa za pokretanje Udruge obiteljskih tvrtki.
Nema brze zarade
Uzgoj lavande definitivno ima svoju težinu, ali i korist. Za one kojima je ova priča bila dovoljno poticajna da se i sami okušaju u nečem sličnom, evo recepta. 'Ne treba očekivati na horuk da ćete prve godine biti vrlo bogati od toga, jer od toga nema ništa, trebate biti spremni na dosta puno rada i na čekanje i na strpljenje. Jer brze zarade nema u tome', zaključio je Nikola za kraj.
Emisiju Novac pogledajte u nedjelju, u jutarnjem terminu na programu Nova TV.