Upozorenje predsjednika američke središnje banke Fed Bena Bernankea da je inflacija i nadalje najveća briga monetarnih zakonodavaca izbrisala je u utorak i posljednje nade ulagača na tržištima dionica o snižavanju kamatnih stopa ove godine te je potaknula strah od jačanja globalne inflacije, izazvavši oštru korekciju cijena blue-chip
dionica.
Njujorški Dow Jones indeks spustio se 1,8 posto u odnosu na protekli tjedan, zaključivši poslovanje u petak na 13.424 boda. S&P indeks oslabio je 1,9 posto na 1.508 bodova, a tehnološki Nasdaq 1,5 posto na 2.573 boda.
Bernanke je u utorak ocijenio da je gospodarstvo na putu umjerenog rasta, odnosno blizu ili neznatno ispod sadašnje stope rasta no upozorio je i na rizik od uzleta inflacije.
"Postoje pritajeni strahovi od inflacije. Fed neće sniziti kamatne stope, no hoće li ih podići? I što će to značiti za trenutno povoljno okruženje u smislu likvidnosti na tržištu dionica, koje je bilo glavni pokretač dosadašnjeg uzleta cijena", pita se Jim Paulseon, iz Wells Capital Managementa.
Više kamatne stope pritišću korporativne zarade i osobnu
potrošnju, značajnog pokretača američkog gospodarskog rasta, smanjujući apetit ulagača za dionice.
Čak i dionice kompanija koje isplaćuju visoke dividende potonule su uslijed oštre konkurencije američkih državnih obveznica koje svojim visokim prinosima privlače kapital ulagača.
Najlošiju izvedbu međutim imale su dionice onih sektora koje su senzitivne na izmjene kamatnih stopa, poput financijskih.
Među većim gubitnicama bile su i dionice kompanija vezanih uz tržište nekretnina, kao i kompanija usmjerenih na
potrošače, poput maloprodajnih.
"Očito je da se svi fokusiraju na rastuće kamatne stope. Rasprodaje su započele nakon Bernankeovih izjava i još nisu prestale. Vrlo vjerojatno nakon toliko dugog uzleta cijena dionica, tri dana korekcija neće biti dovoljna da one završe", rekao je Eric Kuby, glavni strateg za ulaganja pri North Star Investment Managementu.
I na europskim burzama korekcije cijena cijeloga tjedna, također uslijed zabrinutosti oko rastuće inflacije i kamatnih stopa. Londonski Ftse indeks spustio se na tjednoj razini 2,6 posto, na 6.505 bodova - najnižu razinu u zadnjih mjesec dana. Frankfurtski DAX izgubio je čak pet posto na vrijednosti, zaključivši poslovanje u petak na 7.599 bodova.
"Okidač za rasprodaje posve očito su bili su viši prinosi po
obveznicama i izgledi za daljnjim povećanjem kamatnih stopa u Europi kao i izblijedjele nade od snižavanja kamatnih stopa u SAD-u", rekao je Bert Jansen, strateg za dionice pri Exane BNP Paribasu.
"Kako što pokazuje prošlost, tržišta dionica ekstremno su senzitivna na održiv rast prinosa po obveznicama, pa ako se njihov rast nastavi nastupit će prilično teško razdoblje za dionice jer se suočavaju s pojačanom konkurencijom. No, mislim da je korekcija dobrodošla i da je prilično zdrava", ustvrdio je.
Unatoč oštrom padu vrijednosti europskih dionica od početka tjedna, u prosjeku su i dalje 5,8 posto na dobitku od početka godine.
"Očekivanja o podizanju kamatnih stopa u svijetu konačno su počela utjecati na tržišta dionica. Sve je više zabrinutosti oko utjecaja rastućih prinosa po obveznicama na globalni gospodarski rast", smatraju analitičari Fox-Pitta.
Prinosi po državnim obveznicama članica eurozone porasli na najviše razine u posljednje četiri i pol godine nakon što je ECB, podigavši u srijedu ključnu kamatnu stopu na 4,0 posto, ostavio vrata otvorena za daljnje podizanje kamatnih stopa. Većina tržišnih sudionika očekuje i da će Bank of England, koja je u četvrtak ostavila ključnu kamatnu stopu na 5,5 posto, u idućem razdoblju nastaviti s njihovim podizanjem.
Najviše su na gubitku bile dionice banaka, a najveće dobitnice u sektoru proizvodnje nafte i plina, s obzirom na rast cijena
energenata.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je u tome razdoblju jedan posto, na 17.959 bodova.