Njujorški Dow Jones indeks ostvario je tjedni dobitak od 1,5 posto, dosegnuvši 13.611 bodova. S&P indeks bio je na dobitku od 1,8 posto, završivši u petak na 1.530 bodova. Tehnološki Nasdaq ostvario je svoju najbolju tjednu izvedbu od kraja ožujka, ojačavši za 2,4 posto, na 2.666 bodova na zatvaranju u petak.
Pročitajte i ovo
Wall Street ponovo u padu
Dow Jones narastao za 400 bodova
Američki su burzovni indeksi prvi dan novog tromjesečja započeli sa snažnim rastom vrijednosti uslijed novog kruga aktivnosti na području preuzimanja kompanija te jačanja proizvođačkih aktivnosti u lipnju. Na strani dobitnika bile su dionice industrijskih divova Caterpillara i United Technologies-a, ojačavši 2,8 posto odnosno 2,2 posto, nakon objave snažnijeg od očekivanja podatka o američkim proizvođačkim aktivnostima u lipnju.
Prinosi po 10-godišnjim američkim državnim obveznicama spustili su se ispod pet posto, dodatno povećavši izglede za nove aktivnosti na području preuzimanja, što je poduprlo oporavak dionica. Naime, niže kamatne stope omogućavaju lakše financiranje transakcija spajanja i akvizicija kompanija.
"S manjim spuštanjem kamatnih stopa, vjerojatno ćemo svjedočiti novim aktivnostima spajanja i akvizicija kompanija", kazao je Alan Lancz, predsjednik Alan B. Lancz & Associates, tvrtke za investicijsko savjetovanje.
No, aktivnosti su se nešto smanjile uslijed skraćene trgovine pred američki praznik Dan nezavisnosti 4. srpnja kada su financijska tržišta bila zatvorena.Glavnu podršku dionicama i dalje su međutim pružale nove aktivnosti na području akvizicija.
Pri tome se izdvajaju dionice Wendy's Internationala sa skokom cijena od 2,7 posto nakon što je milijarder i ulagač Nelson Peltz kazao da će njegov Triarc Cos biti prirodni, strateški kupac toga lanca restorana brze prehrane.
Podatak o američkim tvorničkim narudžbama, ako se izuzme sektor transporta, pokazao je rast u svibnju, pridonijevši jačanju optimizma ulagača glede najvećeg svjetskog gospodarstva. Optimizam je podupro i krajem tjedna objavljen podatak o 132 tisuće novootvorenih radnih mjesta u SAD-u u lipnju.
Nadalje, tehnološke dionice bile su na značajnijem dobitku, podigavši vrijednost tehnološkog tržišta Nasdaq na najvišu razinu u zadnjih šest i pol godina. Dionice su crpile podršku iz ocjena tvrtke za tehnološka istraživanja iSuppli da bi Apple-ov najskuplji model iPhone-a mogao kompaniji donijeti profitnu marginu od 55 posto.
"Definitivno se može kazati da je to povezano s iPhone-om te da utječe na jačanje tehnoloških dionica", kazao je Warren Simpson, izvršni direktor u Stephens Capital Managementu u Little Rocku, američkoj saveznoj državi Arkanzas.
Dionice Applea su stoga ojačale gotovo pet posto i najviše pridonijele jačanju tehnološkog indeksa Nasdaq.
Europska tržišta dionica nastavila su bilježiti rast vrijednosti najznačajnijih burzovnih indeksa, crpeći podršku iz aktivnosti spajanja i akvizicija. Londonski Ftse indeks bio je na tjednom dobitku od 1,2 posto, završivši na 6.690 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je oko 0,5 posto, dosegnuvši 8.048 bodova.
Početak tromjesečja započeo je s manjim gubitcima na vrijednosti dionica uslijed zabrinutosti oko sigurnosti, te rasta kamatnih stopa i cijena nafte čvrsto iznad 71 dolara, koje su pritisnule raspoloženje ulagača u dionice.
Na londonskom tržištu najviše su bile pogođene dionice sektora zrakoplovnih kompanija i organizacije putovanja uslijed vijesti da britanska policija pokušava uhvatiti članove militantne grupe za koju se sumnja da je digla u zrak džip na škotskom aerodromu i pokušala aktivirati dva automobila-bombe u Londonu.
Njemački turoperator TUI zabilježio je pad cijena dionica od 2,1 posto, dok su dionice British Airwaysa, Lufthanse i Air France-KLM-a oslabile između 1,7 i 1,8 posto.
Od silaznog trenda na europskim tržištima u okolnostima vrlo oskudnog rasporeda objave poslovnih rezultata kompanija i gospodarskih pokazatelja odskakale su dionice prehrambenog i sektora pića, predvođenog Danone-om. Tom francuskom divu prehrambene industrije dionice su poskupjele 2,3 posto nakon što je objavio da je u ekskluzivnim pregovorima o prodaji dijela poslovanja s keksima i žitaricama američkom Kraft Foods-u. Vrijednost transakcije procjenjuje se na 5,3 milijardi eura.
Od dobitnika još se izdvajaju dionice naftnog i plinskog sektora, uslijed snažnog rasta cijena nafte. Barel nafte na londonskom tržištu premašio je 75 dolara - najviše razine u 11 mjeseci. Dionice Royal Dutch Shella ojačale su 1,2 posto, a grupe BG za jedan posto.
Europskim burzovnim indeksima podršku su pružale nove aktivnosti na području spajanja i akvizicija kompanija te slabljenje zabrinutosti u vezi s rastom kamatnih stopa zahvaljujući novim naznakama čvrstog gospodarskog rasta.
Uzlazni trend s američkih tržišta, poduprt novim spajanjima te boljim od očekivanja podatkom o aktivnostima u proizvodnji, umanjio je strahove tamošnjih ulagača od utjecaja rastućih kamatnih stopa na aktivnosti spajanja. Prošli su mjesec zabrinutosti ulagača glede rasta kamatnih stopa i skupljih kredita zaustavile snažan rast cijena europskih dionica budući su tržišta strahovala da bi viši troškovi pozajmljivanja mogli usporiti val europskih spajanja i akvizicija.
Ovaj put veće dobitke ostvario je sektor hotelskih lanaca. Dionice francuske hotelske grupe Accor poskočile su 7,5 posto, dok su dionice Intercontinental Hotel i Whitbread-a dobile 5,3 posto na vrijednosti nakon što je private equty grupa Blackstone pristala kupiti Hilton Hotels za 26 milijardi dolara.
"Aktivnosti na području spajanja i akvizicija kompanija i dalje su živahne", kazao je Philip Isherwood, strateg u Dresdner Kleinwort-u.
Vijesti vezane uz Appleov iPhone i dalje izazivaju veću pozornost tržišta. Dionice Infineon-a su ojačale 1,2 posto a Deutsche Telekom-a za 0,8 posto nakon potvrde da će Infineon biti veliki dobavljač iPhone komponenti te nakon pisanja tiska da će T-Mobile dobiti ekskluzivan ugovor o prodaji iPhone-a u Njemačkoj. Nasuprot njima, dionice većeg konkurenta Vodafone-a oslabile su 0,5 posto budući je po mišljenju analitičara smatran najvjerojatnijim europskim partnerom Apple-a.
Pozornost ulagača bila je u velikoj mjeri usmjerena prema odlukama o ključnim kamatnim stopama na zasjedanjima središnjih banaka u Velikoj Britaniji i eurozoni.
"Od ECB-a za sada ne očekujemo nikakve poteze. No, bit će zanimljivo hoće li dati neke smjernice za buduće poteze te hoće li uopće dizati stope kasnije ove godine", kazao je Heinz-Gerd Sonnenschein u Postbanku. Dodao je kako njegova tvrtka očekuje rast kamatnih stopa u eurozoni na 4,25 posto u idućih šest mjeseci.
U skladu s očekivanjima, ECB je ostavila kamatne stope na 4,0 posto dok ih je britanska središnja banka podigla na 5,75 posto. "U Europi podizanje kamatnih stopa odražava snažniji rast gospodarstva, na što tržišta gledaju pozitivno", kazala je Sharon Bell, analitičarka iz Goldman Sachsa. .
Indeks Tokijske burze Nikkei na tjednoj se razini gotovo nije mijenjao, završivši na 18.140 bodova.