Na konferenciji za novinare, održanoj danas u Osijeku pod nazivom 'Pet do 12 za hrvatsku poljoprivredu i seljake', predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić rekao je kako su, nažalost, odbijeni HDSSB-ovi amandmani da se 's 200 milijuna kuna pomogne ratarima i s 200 milijuna kuna stočarima', a nezamislivim je ocijenio to što je ovlašteno ministarstvo objavilo da neće isplatiti zaostale poticaje iz 2008. godine u ukupnom iznosu od 205 milijuna kuna.
Pročitajte i ovo
Neizvjesna žetva
Seljaci opet ne znaju otkupnu cijenu pšenice
Strahuju od velikih proizvođača
Seljaci uznemireni: Kome će pripasti državna zemlja?
Također je, kazao je, problem što 'zajamčene isplate investicijskih potpora za kapitalna ulaganja u sveukupnoj visini od gotovo jedne milijarde kuna kasne više od godinu dana'. Šišljagić je rekao da je u najnovijem rebalansu državnog proračuna "brisano" i 66 milijuna kuna za provedbu programa 'Preporod hrvatskog sela' te da je ugrožena financijska likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, zbog čega su 'poljoprivrednici stavljeni u poziciju da im banke zbog neplaćanja obveza oduzmu očevine i djedovine stvarane desetljećima koje su dali pod hipoteku'.
Seljaci na rubu egzistencije
Seljaci su u Hrvatskoj, a posebice u Slavoniji i Baranji, dovedeni na rub egzistencije među ostalim i zbog "enormnog uvoza na kojem je Vlada ubirala carinu i PDV, a tržište poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj je praktični uništeno", ustvrdio je danas Šišljagić. 'Država je pala na ispitu agrarne politike', rekao je, jer među ostalim nema plana sjetve, još se ne zna otkupna cijena pšenice.
>> Ratari prijete blokadom, mljekari traže zaštitu
HDSSB će u otvorenom pismu, koje će poslati danas, od predsjednice vlade Jadranke Kosor i ministra poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petra Čobankovića tražiti da 'bez odgode ispune zakonom zajamčene obveze prema hrvatskim seljacima te da osiguraju financijska sredstva za opstanak i razvoj hrvatske poljoprivrede i program 'Preporod hrvatskog sela', što je uostalom' dodao je Šišljagić, 'središnji dio prije toliko hvaljenoga koalicijskog sporazuma'. (Hina)