Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda pod vodstvom Johannesa Wieganda provela je prvi tjedan u studenom u Zagrebu gdje su se susreli s ministrima Brankom Grčićem, Slavkom Linićem, Mirandom Mrsićem te guvernerom HNB-a Borisom Vujčićem. Nakon posjete složili su preliminarno izvješće o stanju u hrvatskom gospodarstvu i financijama osvrnuvši se na četiri glavna područja - gospodarska perspektiva, fiskalna politika, politika monetarnog i financijskog sektora te strukturne reforme.
Pročitajte i ovo
Gorući problem
Nezaposlenost mladih: Je li Europa izgubljena?
'Atakiraju malog čovjeka'
Karamarko: Vlada je doživjela debakl, najbolje bi bilo da se povuče
EKONOMSKA PERSPEKTIVA
MMF za 2013. godinu predviđa pad hrvatskog BDP-a za otprilike 0,75 % uslijed pada potrošnje i privatnih investicija. Inflacija je ublažena, ali nezaposlenost i dalje ostaje visoka.
Blagi oporavak prognozira se za 2014. godinu, ali i taj oporavak je, kažu u MMF-u, izložen riziku zbog kašnjenja strukturnih reformi koji otežavaju poslovno okruženje i smanjuju investicije.
Domaća potražnja oporavit će se kada se normalizira dug u privatnom sektoru, no kada će taj dug biti normaliziran još uvijek je upitno. Hrvatska će, kažu u MMF-u svoj puni potencijal moći dosegnuti tek ako pogura izvoz i postane primamljivija destinacija za investicije.
>> Prognoza Europske komisije: 2013. godina minusa, a oporavak slijedi...
FISKALNA POLITIKA
Vlada se, stoji u preliminarnom izvješću, bori s obuzdavanjem proračunskog deficita u 2013. godini koji će prema svemu sudeći doći do kritičnih 60 % BDP-a.
Hrvatska će za posljedicu imati ulazak u proceduru prekomjernog deficita od strane Europske komisije što bi trebalo pomoći u cjelokupnoj fiskalnoj politici.
MMF kaže kako bi se stanje moglo stabilizirati mirovinskom reformom, racionalizacijom sustava PDV-a i uvođenjem poreza na nekretnine.
POLITIKE MONETARNOG I FINANCIJSKOG SEKTORA
Središnja banka, kaže MMF, dobro održava likvidnost domaće valute.
STRUKTURNE REFORME
Vlada je napravila napredak ovim reformama, stoji u izvješću, ali se one moraju još dodatno pojačati. Istaknuli su uspjeh na polju olakšanog zapošljavanja od strane poslodavaca , smanjenje poticaja za prijevremeno umirovljenje, institut izvansudske nagodbe za nesolventne tvrtke.
Unatoč svemu tome, MMF predlaže nove korake ne bi li se ojačalo tržište rada.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook