Ministar financija Slavko Linić izjavio je nakon sjednice Vlade da je MMF trebalo zvati 2009. godine zbog nesposobnosti i rastrošnosti tadašnje Vlade, a da se sadašnja Vlada ponaša odgovorno i bez MMF-a.
Pročitajte i ovo
I dalje u reseciji
MMF: Hrvatsko gospodarstvo očekuje još jedan PAD! Blagi oporavak tek od 2015.
Odbija razgovor s radnicima Diokija
Linić ne odustaje od ideje da ograniči minuse na tekućim računima
MMF je trebalo zvati 2009. zbog nesposobne i neodgovorne vlasti koja je potpisivala kolektivne ugovore, trošila šakom i kapom i nametala deficite u državni proračun kojim je financirala nerad u željeznici i ulaganja u cestogradnju bez ikakvog rezona. Sve su to plaćali porezni obveznici, rekao je Linić odgovarajući na upit kako komentira istup guvernera HNB-a Borisa Vujčića koji je danas u Opatiji kazao da je možda bilo bolje da je 2009. zatražen aranžman s MMF-om budući da bi to vjerojatno ubrzalo strukturne reforme.
>> Guverner HNB-a: Bilo bi bolje da smo još 2009. zatražili pomoć MMF-a
'No, to je pitanje političke ekonomije, kojim se danas neću baviti', kazao je Vujčić, dodajući da je nepobitno da je kontraciklična regulatorna i monetarna politika ostavila mogućnost izbora nositeljima ekonomske politike - učiniti neophodne strukturne reforme sami, ili ući u aranžman s MMF-om, pa to učiniti uz njihovu uvjetovanost.
Linić je kazao da, kada se govori o Vladi Zorana Milanovića, treba reći da je počela financijska i fiskalna konsolidacija, čak i u vrijeme kad je privreda prestala raditi i kad ništa ne funkcionira, sve je zastalo, potrošnja pala, a nepovjerenje u organe postalo je potpuno evidentno i kad su zaustavljene investicije, a i Europa se počela tresti od krize.
Vlada Zorana Milanovića pokazala je da i u takvim okolnostima može biti odgovorna i bez MMF-a pa je čak Misija MMF-a vrlo jasno naznačila da se dosta učinilo, a da se negdje trebalo i više, rekao je Linić.
Upitavši se što je to još trebalo učiniti, spomenuo je čelnika Matice hrvatskih sindikata Vilima Ribića te se upitao želi li on rat, policiju na ulici, svađu i tučnjavu.
Linić se potom britkim tonom obratio novinarima rekavši da ono što je Vlada učinila za njih nije vijest te je kazao kako oni, kao novinari i analitičari, a ne samo prijenosnici vijesti, trebaju dati odgovor treba li Hrvatskoj MMF.
"Kad postavljate ovakvo pitanje, dajte odgovor je li trebalo više. Je li trebalo bez socijalnih dogovora rezati plaće, a već prošle godine prepoloviti plaće? Godinu dana smo pregovarali s tim istim nerazumnim (Vilimom) Ribićem koji je vrijeđao i pljuvao i svaki put pred vas izlazio. On je bio glavna tema, uživali ste njega prenositi jer je znao pljuvati i vrijeđati. Mi smo sedam mjeseci vodili teške razgovore, a on je glavna vijest i on građanima šalje poruke. On diže ulicu i želi rušiti vlast", kazao je Linić.
Rezultati financijske konsolidacije su skromni, ali ipak se vide, ali to nije vijest, kaže ministar financija.
"Koga to zanima? Zašto pitanje treba li MMF? Ne želim govoriti o prošlosti, svoje sam o tome rekao već davno. Sad imamo rezultate za 2012., ali koga to zanima? Sad je bitno pitanje guvernera, dajte, molim vas budimo ozbiljni", rekao je Linić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook