Loše gospodarenje vlastitim resursima - jedino tako je moguće objasniti nevjerojatne brojke o domaćoj proizvodnji nafte. Hrvatski izvori pokrivaju oko trećinu naših potreba.
Pročitajte i ovo
od ponoći
Vlada donijela odluku, stižu nove cijene goriva: Dobra vijest samo za dio vozača
Intervencija Vlade
Nemojte se iznenaditi: Pogledajte koje će vas cijene danas dočekati na benzinskim pumpama
Ali blagodati tog prirodnog bogatstva potrošači ne osjećaju.
Proizvodnja barela nafte u Hrvarskoj INU stoji tek 16 dolara. No ona je prodaje po tržišnoj cijeni, najviša je bila 135 dolara. Da stvar bude apsurdnija, država - kao vlasnik naftnog polja - po barelu zaradi 2, 6 posto odnosno 3 i pol dolara.
Sramotno niska renta nije mijenjana još iz razdoblja Jugoslavije.
- Povećanje rente značilo bi veći prohod u državnom proračunu i tada bi država mogla smanjiti trošarine i razmisliti po pdv - u i na taj način voditi računa o cijeni dizela recimo važnog za gospodarstvo i standard građana, rekao je Slavko Linić.
Kada bi renta za korištenje naftnih polja bila viša i kada cijena domaće nafte ne bi bila jednaka uvoznoj, građani bi to osjetili u novčaniku. No to se, čini se, neće dogoditi.
A u banskim dvorima ne vide ništa sporno u činjenici da je cijena domaće nafte jednaka onoj na svjetskim burzama. Radi se, kažu u Vladi, o zakonima tržišta.
Ni svjetski priznati ekonomist Slavko Kulić ne vjeruje da bi viša državna renta i jeftinija domaća nafta mnogo pomogla. Rješenje vidi samo u smanjenju potrošnje.
- Smatram da će i potražnja i potrošnja nafte i energenata u cjelini biti ono što je predmet manipulacije na burzama , pogotovo u NY i LOndonu, mi smo pod tim utjecajem i neće,o ništa moći napraviti u smislu smanjenja cijene, rekao je Slavko Kulić.
Pitanje je, ipak, zašto bi Vlada, koja više nije većinski vlasnik INA-e, u bescjenje davala svoje izvore nafte. Jer tako više pomaže mađarskom MOL-u, nego svojim glasačima.