Naselje Sopnica - Jelkovec, projekt koji je Grad Zagreb preuzeo od POS-a i u koji je uložio oko 200 milijuna kuna, danas zjapi prazno, sablasno prazno. Od ukupno 2.700 stanova u naselju njih 650 još uvijek nije prodano. Ipak, većina stanova je neuseljena. 'Ja mislim da se pod hitno mora cijena sniziti, vjerojatno na granicu koja je bila sa POS-om, da treba obnoviti razgovore s državom i da treba POS-ov program nastaviti i u Zagrebu i da će tada ta prodaja ići', rekla je Morana Paliković Gruden. Prema posljednjim podacima, broj neprodanih stanova u Zagrebu kreće se oko 12.000. Radi se o brojci koja ide od razdoblja unazad dvije i pol godine. Posljednjih nekoliko godina kada se masovno gradilo investitori bi sve izgrađeno prodali kroz najviše šest mjeseci. Sada tržište više ne može apsorbirati toliku količinu stanova.
Pročitajte i ovo
Nesvakidašnja ministrova poruka
Isplati li se? Ovo je cijena kruha kad ga napravite sami, a građanima stigao savjet: "Ja isto eksperimentiram"
brutalan rast
Loše vijesti - poskupljuje Hrvatima najdraži topli napitak: "Dosta su porasle cijene, ali gušti su gušti"
Zagreb: Tržište godišnje može apsorbirati do 4.500 stanova
'U toj brojci je puno veći dio nekvalitetnih stanova, stanova koji možda nikada neće naći svoga kupca i zbog toga moraju pronaći svoje alternativno rješenje, a puno manje ili relativno manje kvalitetnih', kaže Vedrana Likan, Collier`s International. Kada je u pitanju novogradnja, zagrebačko tržište, primjerice, godišnje može apsorbirati između 3.500 i 4.500 stanova. To znači da je u posljednjih dvije godine u Zagrebu i okolici izgrađeno sveukupno oko 20.000 stanova. Što napraviti s onima koji nisu prodani? Većina ljudi će zaključiti da investitori moraju spustiti cijenu. 'Kako će doći i da li će doći do smanjenja te cijene, ovisi o investitorima odnosno o vlasnicima, a donekle i o bankama koje ukoliko neće dolaziti do prodaje, jednostavno će morati pronaći model kako smanjiti svoj gubitak na tome', dodaje Likan.
Cijena kvadrata pala za oko pet posto
No, većina investitora to jednostavno ne može napraviti. Njihov ulazni trošak prilikom gradnje je toliki da svaka daljnja korekcija cijene kvadrata, zaradu stavlja na nulu. 'Zemljište samo po sebi vam može iznositi, to znači udjel vašeg stana u konačnom trošku, od 150 do 300 eura, gradnja 33:37. 33:45 ugrubo iznosit će vam od 500 - 700 eura, komunalije po kvadratu, ovisi isto o zoni u Zagrebu od 90 do 100 eura po kvadratu, onda imate financiranje troškova, marketing, kredit i ostalo. S arhitektom se može popeti isto tako do nekih 80 - 100 eura', rekao je Patrick Franolić, SpillerFarmer. I tako smo došli do iznosa od 950 do 1.300 eura za kvadrat stana bez PDV-a. Cifra zbog koje investitori ne mogu spuštati cijenu onoliko koliko to kupci očekuju. No, unatoč tome cijene su pale. Tražena cijena kvadrata u prosjeku za oko pet posto. Dakle ništa značajno, no ni čudno. Ako vlasnik nekretnine drastično spusti traženu cijenu ne ostavlja si mjesta za pregovore s kupcem. Realizirana cijena u prodaji , s druge strane, pala je u prosjeku za čak 40 posto. 'Puno graditelja koji su išli u gradnju nema mogućnost spuštanja cijene, jer financiranje i otplata kredita njima ovisi o prodaji, to znači nemaju mogućnost dati niz godina stan u najam i onda kad se tržište popravi, onda ga prodati', kaže Franolić.
Stanovi će duže vrijeme zjapiti prazni
U Zagrebu postoji tek nekolicina tvrtki koje si to mogu priuštiti, a brojka od 12.000 neprodanih stanova i dalje stoji. No, unatoč tome i dalje se radi na novim projektima. Je li to logično? U očima laika nije. Investitori koji znaju da kvalitetni proizvodi uvijek pronađu kupca vide zaradu. 'Osobno ću se uvijek založiti za to da od 12.000 ili 15.000 neprodanih stanova je zaista velika brojka nekvalitetnih stanova i mislim da se kupci trebaju voditi ne veličinom te brojke i uvjerenjem da je to veliki izbor, nego upravo suprotnim', kaže Likan. Dakle postoji velika vjerojatnost da će na tisuće neprodanih nekvalitetnih stanova zjapiti prazni jedno duže vrijeme. Ukoliko se njihova cijena korigira i počne odgovarati kvaliteti, do interesa kupaca će sigurno doći, no mnogi će investitori tako bankrotirati. To se po svemu sudeći događa i bivšem HDZ- ovcu Iviću Pašaliću, koji je prije par godina ušao u građevinski biznis. Danas je pred financijskim slomom.
Emisiju Novac možete pratiti nedjeljom u jutarnjem terminu na programu Nove TV.