U 100 g sirovih šampinjona nalazi se samo - 26 kcal, a to što je proteinima jedna od najbogatijih vrsta gljiva stavlja ga na popis vrlo poželjnih namirnica kojima se mogu hraniti i osobe s posebnim programima u prehrani poput osoba oboljelih od dijabetesa.
Pročitajte i ovo
Ugrožena djeca i neke skupine
Zbog loše kvalitete zraka i onog što stiže liječnici poslali upozorenje: "Očekujemo porast tih infekcija, a najveći val dolazi..."
tijesna utrka
Kamala Harris će objaviti svoj zdravstveni karton, Trump ne želi ni čuti: "To je zato jer je star!"
Manje je poznato da popularna i cijenom dostupna gljiva može biti vrlo korisna u prevenciji i terapiji raka dojke. Naime nedavno su američki znanstvenici iz Beckmanova instituta u Kaliforniji pokazali da su šampinjoni bogati kemijskim spojevima koji sprečavaju pojavu raka dojke kod žena u postmenopauzi. Tak je dokazana je prisutnost vrlo moćnog antioskidanta L-ergotioneina (Nutrition and Cancer i American Chemical Society ). Radi se o nezasićenim masnim kiselinama, posebice o konjugiranim linoleinskim kiselinama, koje djeluju kao efikasni inhibitori aromataze, enzima odgovorna za razvoj raka dojke.
Znanstvenici tvrde da 'svakodnevna konzumacija 100 grama šampinjona može kod žena u postmenopauzi spriječiti razvoj raka dojke'. To potvrđuju i nedavno objavljene epidemiološke studije koje pokazuju da se učestalost pojave raka dojke smanjuje redovitom konzumacijom šampinjona i drugih gljiva (Int. J. Cancer 2008./ 2009.).
Studija objavljena u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry osvrnula se na nutritivne karakteristike 6 vrsta gljiva, od kojih su tri vrste šampinjona. Pokazalo se da su gljive, svježe i kuhane, u različitim godišnjim dobima, dobar izvor prehrambenih vlakana, uključujući hitin, za kojeg se vjeruje da smanjuje razinu kolesterola u krvi, te beta-glukan, koji blagotvorno djeluje na zdravlje kardiovaskularnog sustava. Šampinjoni još sadrže vitamine D i B grupe, nešto vitamina E i provitamina A, te dosta kalija, fosfora, željeza i drugih elemenata potrebnih ljudskom organizmu.
Iz svega ovog proizlazi da su šampinjoni prikladan i vrlo jeftin način zdrave prehrane. Slobodno možemo reći da je rijetka hrana koja se može na tako različite načine prirediti, istodobno imati dobar okus i imati visoku hranjivu vrijednost kao što to imaju gljive.
Dobro je znati da gljive koje ostanu od ručka nije dobro ostavljati u hladnjaku za sutradan jer oksidiraju, a mogu promjeniti i aromu. Jednako tako podgrijavanje jela s gljivama nije preporučljivo, a nije poželjno gljive obrađivati u mikrovalnoj pećnici.
Kod kupnje svakako izbjegavajte šampinjone koji su izgubili vlagu ili su mekani na dodir, te imaju oštećenja na površini. Birajte one koji imaju čvrstu strukturu i svakako obratite pažnju na listiće ispod klobuka koji stajanjem mijenjaju boju iz ružičaste u smeđu. Šampinjoni se, baš kao i ostale gljive zbog svoje spužvaste strukture ne peru u vodi, već se brišu vlažnom krpom ili kuhinjskim papirom. Ako ih sve ne iskoristite dok su svježi, ne brinite - možete ih nekoliko dana sačuvati u hladnjaku, najbolje u papirnatoj vrećici zamotanoj u vlažnu krpu jer ćete tako održati njihovu vlažnost i svježinu.