Dugo je skupljala hrabrost i na kraju alarmirala policiju….
"Na početku je sve bilo super, kao normalni bračni par. Onda poslije toga je krenulo udaranje, zlostavljanje, vika, buka, pred djetetom, njegovom majkom. Nije me gledao kao ženu nego kao sluškinju, ja sam pružala sve u tom izvanbračnom braku, da bude super, ali nije išlo više", prepričala je reporterki Petri Buljan žrtva obiteljskog nasilja. Dodala je i da joj je policija davala dobre savjete – "ja sam njih slušala i inspektoricu i sve ostale".
Danas je u sigurnoj kući. Žrtava s ovakvim pričama je sve više.
Nad 1153 žrtve u prvih osam mjeseci ove godine počinjena su kaznena djela, a nad još 5522 prekršajna djela. Uglavnom su žrtve žene. Sve manje prijavljuju nasilje koje spada u prekršaje, pa se sve seli...
"Prema jednoj brutalizaciji prema težim fizičkim ozljedama gdje se onda se evidentnim tragovima odlučuju na prijavljivanje takve vrste nasilja", objašnjava Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Razlog su i dugi sudski procesi, ali i male kazne za kaznene prijave. A kod prekršajnih - slijede uglavnom novčane.
"Sudac kaže - 1000 kuna globe! On kaže – oprostite, ali ja stvarno nemam toliki novac, mogu li ja odraditi javne radove? Sudac kaže - da možete! što se tad zbiva? On biva plaćen za nasilje nad ženom i djecom", komentira Neva Tolle, koordinatorica Autonomne ženske kuće Zagreb.
Ministar pravosuđa, Ivan Malenica, komentira da kazne mogu biti "adekvatnije", moraju zaštititi žrtvu u okviru sudskih postupaka bez dodatne traumatizacije žrtve. Ipak pomaka ima, slažu se i vlast i civilne udruge, ali posao nije završen.
Pročitajte i ovo
NASILJE NE PRESTAJE
Raste broj žrtava obiteljskog nasilja: "Napadi su sve brutalniji..."
Pročitajte i ovo
Nasilje u školama
Jesu li hrvatske škole postale mjesta opasnog življenja? ''Čitav državni vrh nije u stanju riješiti jedan slučaj''
"Bilo tko u sustavu tko radi u sustavu a nema dovoljnu razinu edukacije i tom pristupa na rodno neutralni način, to je potpuno neodgovarajuć pristup", objašnjava Maja Mamula iz Ženske sobe.
Od Istanbulske konvencije, kaže premijer, bez razloga se strahovalo. A da se više vidi i čuje o borbi protiv nasilja - cilj je ove Vlade pa su danas predstavili spot Nacionalne medijske kampanje.
"Svim ženama dajem hrabrosti da to naprave jako brzo. Da ne trpe nasilje dugo. I da skupe tu hrabrost i da prijave svog nasilnika", rekla je žrtva nasilja.
Pomoć postoji i svi bi je trebali dobiti. Prvi korak može biti poziv na broj 116-006.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr