Državno odvjetništvo ponovno je, nakon godinu dana razmatranja, podignulo optužnicu protiv bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera zbog sumnje da je zajedno s bivšim vlasnikom Dioki grupe Robertom Ježićem 2008. poticao tadašnjeg predsjednika uprave HEP-a Ivana Mravka da Ježićevim tvrtkama isplati pozajmicu od 15 milijuna kuna i prodaje struju ispod tržišne cijene.
Pročitajte i ovo
Bez dlake na jeziku
Oporba se obrušila na Turudića: "Priprema teren za spas obožavane ministrice. To je skandalozno"
Slučaj HEP-TLM
Na sud stigla i šesta optužnica protiv Ive Sanadera
Kako je pozajmica, koju je Mravak navodno odobrio bez znanja uprave, u konačnici ipak vraćena, HEP je u ovoj aferi oštećen za 3,8 milijuna kuna. Kupnjom struje ispod tržišne cijene Dioki je, po tvrdnjama tužiteljstva, nezakonito "uštedio" 1,95 milijuna kuna, a tvrtka Dina Petrokemija 1,88 milijuna kuna.
>> Sanaderov tjelohranitelj 'Tigar' sjeća se samo odlazaka na misu
Do pogodovanja Ježićevim tvrtkama navodno je došlo kada je HEP 2008. odlučio povisiti cijene tzv. povlaštenim kupcima među kojima su bili Dioki i Dina Petrokemija. Na Ježićevu molbu Sanader je od Mravka tražio da tvrtkama njegova tadašnjeg prijatelja snizi cijenu struje, što je Mravak i učinio bez znanja ostatka HEP-ove Uprave. Nezakonita pogodba je, po tvrdnjama tužiteljstva, trajala 2008. i 2009.
Po istom je principu Sanader za Ježića od Mravka ishodio i pozajmicu od 15 milijuna kuna, koja je trebala biti vraćena za 60 dana, ali je rok prolongiran čak četiri puta.
Gotovo ista optužnica već se nalazila na sudu prošle godine, ali ju je tužiteljstvo samo povuklo i nakon godinu dana vratilo dopunjenu novim vještačenjima.
Peta optužnica protiv nekada najmoćnijeg hrvatskog političara trenutno se nalazi kod suca istrage zagrebačkog Županijskog suda i obrana je još nije vidjela. Kada sudac dovrši tzv. prethodno ispitivanje optužnice i iz nje izdvoji moguće nezakonite dokaze poslat će je obrani i tužiteljstvu kako bi se o njoj očitovali u roku od osam dana.
Kada je u veljači prošle godine ispitan u ovoj istrazi Sanader je odbacio sumnje da je zloupotrijebio položaj i ovlasti dok je bio prvi čovjek izvršne vlasti i HDZ-a.
Mravak je, međutim, odmah priznao nedjelo, dok je Ježić isprva poricao krivnju. No, taj je bivši Sanaderov prijatelj u međuvremenu postao krunski svjedok tužiteljstva na suđenju u slučajevima Ina-MOL i Hypo u kojemu je bivši premijer osuđen na deset godina zatvora zbog provizije od austrijske Hypo banke te primanja mita od mađarske naftne kompanije kojoj je zauzvrat navodno prepustio upravljačka prava u Ini.
Ježić je protiv Sanadera svjedočio i u slučaju "Fimi media", najvećoj korupcijskoj aferi u hrvatskoj politici, u kojoj se HDZ i njezini bivši dužnosnici terete za izvlačenje novca iz državnih institucija i tvrtki koji je navodno završio u stranačkom crnom fondu, ali i kod Sanadera.
Bivšem premijeru odnedavna se sudi i za nezakonitu kupoprodaju zgrade u Planinskoj ulici, nedjelo koje su također priznala dvojica njegovih suoptuženika. Nekadašnji HDZ-ov saborski zastupnik Stjepan Fiolić posvjedočio je da je Sanaderu nakon nezakonite kupoprodaje zgrade predao više od 17 milijuna kuna provizije, a optužnicu je priznao i bivši ministar Petar Čobanković koji je jednogodišnju zatvorsku kaznu zamijenio radom za opće dobro. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook