Chevrolet se s Captivom uključio na vrijeme, prije četiri godine, te tako uzeo dobar dio tržišnog kolača. Captiva, koja je usput rečeno, platformski blizanac Opel Antare, svoj je uspjeh prije svega izgradila na vrlo povoljnim cijenama. No model kojeg danas testiramo, baš i nije iz kategorije izuzetno povoljnih. Riječ je o izvedbi s dizelskim motorom, automatskim mjenjačem i najbogatijim paketom opreme LT Sport, pa se tako i cijena penje na za Chevrolet vrtoglavih 260 tisuća kuna. Može li Captiva opravdati toliki novac?
Pročitajte i ovo
"NE ODGOVARA POTREBAMA"
Novi ravnatelj Plitvičkih jezera ekspresno povukao sporni natječaj za kupnju luksuznog terenca
VRUĆI METAL
Brzi SUV dvoboj - KIA Stonic & Hyundai Kona
Od svojeg pojavljivanja na tržištu Captiva je doživjela redizajn, no razlike između izvornog i obnovljenog modela su zaista minimalne. Automobil izvana izgleda prilično dobro, a i unutrašnji dojam je solidan. Pogotovo kod top modela čija je opremljenost na zavidnoj razini. Koža, umeci od imitacije karbona, navigacijski uređaj s ekranom osjetljivim na dodir, automatska klima.
Unutrašnjost prostrana, prigovor na sjedala
Dio luksuza koji donekle opravdava ranije spomenutu cifru.Prostranost u unutrašnjosti je na visokoj razini, no prigovor šaljemo na adresu sjedala. Nekako su premalena i teško se u njih smjestiti, bez obzira radilo se o prednjima ili stražnjima. Testirana Captiva opremljena je s trećim redom sjedala, pa tako može primiti i sedam putnika, no tada zaboravite na prtljažnik. Kada su ta sjedala sklopljena u podnici, prtljažnik je izdašnijih dimenzija. 465 litara zadovoljiti će potrebe prosječne obitelji.
Pogonski agregat je posuđen od Opela, i razvija 150 konja. Mirno radi i elastičan je, što zvuči dobro, no sav njegov trud uništava automatski mjenjač koji je prespor, ne previše komforan i znatno povećava potrošnju goriva. Captiva tako do 100 ubrzava za 12 sekundi i troši više od devet litara. Uz nervozniju nogu na gasu ta se brojka lako penje i preko 11 litara.
Daljnje kritike zaslužio je upravljač koji je prilično neizravan i prevelikih dimenzija. Dodajmo tome i izrazito naginjanje u zavoju i zaključak se nameće sam po sebi Captiva nije stvorena za dinamičnu vožnju. S druge strane, pohvale zaslužuje izražena udobnost ovjesa te vrlo solidne terenske sposobnosti koje Captiva može zahvaliti dobrom pogonu na sve kotače. Ipak, ostaje pitanje vrijedi li testirani automobil zaista 262 tisuće kuna. Za one koji vole luksuz ovo je dobra prilika jer usporedivi konkurenti lako probijaju i 300 tisuća kuna. S druge strane, ako vam to nije bitno, razmislite o nekoj drugoj Captivi. U ponudi su i gotovo dvostruko jeftinije izvedbe.
Emisiju Automotiv gledajte nedjeljom, u jutarnjem terminu programa Nove TV.