'Pasija' Mela Gibsona proglašena je za najkontroverzniji film desetljeća na Yahoo Movies, samofinacirani film Mela Gibsona bez iti jednog dijaloga na engleskom jeziku. Ali ono što je izazvalo kontroverzu u cijelom svijetu nije bila pobuna zbog toga što se film morao titlovati i za matično tržište, već količina nasilja i okrutnosti koja je u njemu prikazana prema Božjem sinu, dok su mediji vodili bezbroj debata o Gibsonovom antisemitizmu. Vatikan takođe nije stajao po strani, a i sam Papa Ivan Pavao II, rekao je da film ne škodi kršćanskoj vjeri, već je produbljuje.
Pročitajte i ovo
Sa svega 50 stanovnika
Ovo istarsko mjestašce najbolja je europska lokacija za snimanje filmova: "Sretni smo, zašto ne?"
Meka za snimanje
Strani filmaši u Hrvatskoj dosad ostavili više od 400 milijuna kuna, na Vis stiže i oskarovka Meryl Streep
Drugi po redu na ljestvici je 'Fahrenheit 9/11', dokumentarac redatelja Michaela Moorea o padu njujorških 'Twinsa', američkom predsjedniku Bushu i teoriji zavjere, koji je u pohod na kino dvorane krenuo 2004. godine uoči predsjedničkih izbora u SAD-u. Pored izazivanja niza političkih i medijskih kontroverzi, 'Fahrenheit 9/11' i dalje je dokumentarac koji je najviše zaradio u povijesti prema rezultatima američkog 'Box Officea'.
'The Brown Bunny' treći je po kontroverzi, u ovom slučaju radilo se o pravom ratu koji je nastao između scenariste, redatelja i producenta filma Vincenta Galloa i filmskog kritičara Roberta Ebberta. Ebert je film 'The Brown Bunny' nazvao najgorim u povijesti Cannesa, a Gallo je kritičara prozvao debelom svinjom i ukleo njegovo debelo crijevo. Ebert mu je vratio da bi radije išao na pregled debelog crijeva nego ponovno pogledao 'The Brown Bunny. Kulturna gospoda iz svijeta umjetnosti, reklo bi se.
Na četvrtom mjestu je 'Brokeback Mountain'. Do tada je bila rijetkost da velika glumačka imena zaigraju u jednoj romantičnoj gay priči, koja je uz to pogodila i kulturološki živac tradicionalnih američkih stajališta, jer su homoseksualci bili nitko drugi nego kauboji, dotad uvijek prikazivani kao macho tipovi u čiju seksualnu orijentaciju se ne sumnja. U američkoj državi Utah došla je zabrana za prikazivanjem dva sata prije premijere. Oglasili su se i gay aktivisti, optužujući iste dušebrižnike za širenje homofobije. No slična situacija dogodila se i u još nekim američkim državama. Što bi na to sve rekao John Wayne da je kojim slučajem bio živ?
Iako je knjiga (uvijek) bolja od filma, kontroverze oko ekranizacije 'Da Vincijevog koda' bile su u najmanju ruku očekivane i prije udarca prve klape, jer je Dan Brownova knjiga već podijelila vjernike unutar katoličke crkve na one koji su na knjigu gledali kao beletristiku za razbibrigu i one koji su u njoj vidjeli ozbiljno podrivanje kršćanske dogme. Uglavnom peti na ljestvici je film Ron Howarda. Vatikan je pozivao na bojkot 'Da Vincijevog koda', a protesti su zahvatili Grčku, Južnu Koreju, Filipine, Indiju i SAD. No film je dovoljno novaca donio producentu Tomu Hanksu koji razmišlja o angažiranju Howarda i na snimanju nastavka, odnosno 'Anđela i demona'.
Filmski stručnjaci nikako ne drže listu zaključenom, jer do kraja desetljeća ima još dvije godine, a očekuje se da će redatelj Oliver Stone nakon mlako prihvaćenih filmova 'Aleksandar Veliki' i 'World trade Center' ući u konkurenciju s najnovijim filmom 'W' koji se bavi biografijom američkog predsjednika Georgea W. Busha.