Brzi prijenos informacija iz jedne u drugu moždanu polutku, ljevoruke čini efikasnijima kad im je mozak izložen višestrukom podražaju. Stručnjaci su na temelju istraživanja ustanovili da ljevoruki istodobno češće koriste obje moždane polutke.
Pročitajte i ovo
Na ulicama Pariza
Najbrutalniji okršaji Žutih prsluka i policije: Prosvjednik izgubio ruku u detonaciji granate
Borba za život
Napao je krokodil, ostala bez ruke, a onda iznenadila odlukom samo 5 dana kasnije
U istraživanju je mjereno u kojoj su mjeri sudionici bili spretni kad su s oftalmološke ploče trebali očitati slova u lijevom i desnom vidnom polju, što je od njih zahtijevalo korištenje obiju moždanih polutki istodobno.
Testovi provedeni na 80 dešnjaka pokazali su da postoji snažna
korelacija između brzine prijenosa informacija s lijeve na desnu
moždanu polutku i obratno i brzine prepoznavanja odgovarajućih slova.
No, kada je u test uključeno 20 ljevorukih dobrovoljaca ustanovljeno je da su oni bili brži u procesuiranju informacija u objema moždanim polutkama.
Osobe koje su u svemu koristile isključivo lijevu ruku bile su za 43 milisekunde brže u prepoznavanju slova u lijevom i desnom vidnom polju od dešnjaka.
Znanstvenici su rekli da ljudi koriste obje moždane polutke za vrlo brze ili vrlo teške zadaće koje zahtijevaju interpretaciju brojnih istodobnih informacija, poput primjerice kompjutorskih igara, vožnje automobila kada je promet iznimno gust ili tijekom igranja nekog sporta. Ljevoruki su se u svemu pokazali boljima.