Vlada se na svojim Facebook stranicama pohvalila kako omogućava uzgoj industrijske konoplje, i to izmjenama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga.
Prema njemu, umjesto tek dijelova, moći će se koristiti cijela biljka, i to u svim industrijskim granama - građevini, tekstilu, čak i u proizvodnji papira!
Uzgoj konoplje tako bi se trebao omogućiti u industrijske svrhe. Zakon o suzbijanju zlouporabe droga mijenja se zbog velikog interesa poduzetnika i stranih investitora. Prema izmjenama, osim sjemena, moći će se koristiti i stabljika i lišće industrijske konoplje. No, u izmjenama zakona treba razlikovati industrijsku od indijske konoplje.
Potpuno legalna, naime, mogla bi biti tek industrijska. Njezine sjemenke do sada su se uglavnom koristile u proizvodnji hrane, kao što je na primjer ulje od konoplje. No, sada ona bi se mogla koristiti i za proizvodnju plina, u građevini, za primjerice proizvodnju peleta, papira, pa čak i odjeće.
S druge strane, indijska konoplja, koja u sebi sadrži opojni sastojak THC U Hrvatskoj je i dalje zabranjena, čak i kada su u pitanju i medicinske svrhe.
Pročitajte i ovo
stanje neizvjesnosti
Vlada i sindikati sjedaju za pregovarački stol: "Štrajk je izgledna opcija"
Kriza u zemlji
Francuska ima novog premijera: Ovo je čovjek kojeg Macron postavlja na čelo Vlade
Umjesto konopljinog ulja prodavao im vazelin za 12.000 kuna!
Na to upozoravaju i u Ministarstvu zdravlja.
'To je jedna potpuno druga stvar u pitanju, čini mi se zasad u Ministarstvu zdravlja o takvoj opciji uopće ne razgovara', kaže Josip Jagić, glasnogovornik ministarstva.
No, Josipa Pavleca, proizvođača i prerađivača industrijske konoplje, vijest je razveselila. On uzgaja i obrađuje industrijsku konoplju. Do sada je od nje, prema zakonu, smio koristiti tek 10 posto - samo sjeme. Ostatak je propadao.
Od stotinu proizvoda koliko ih sada proizvođači dobivaju od industrijske konoplje, moći će ih proizvoditi barem 25.000 pa bi se u proizvodnji moglo zaposliti i puno ljudi. Osim spasa za nezaposlene, legalna industrijska konoplja mogla bi biti, nadaju se proizvođači, i mamac za investitore.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook