Otkriće svemirske letjelice Cassini, objavljeno u časopisu Science, pomoći će znanstvenicima da bolje razumiju kako se planeti formiraju, rekao je jedan od voditelja studije Geraint Jones.
Pročitajte i ovo
Čuda svemira
FOTO: Saturn je prsten 'odrezao' po pola
Heliosfera
Tajnoviti prsten oko Sunčevog sustava
Četiri najveća planeta Sunčeva sustava, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun, imaju prstenove, a vjerojatno ga je imala i Zemlja u svojoj ranoj povijesti, rekao je Jones.
'Svi planeti su u vrijeme formiranja vjerojatno imali prstenove. Fascinantno je da se formirao prsten oko malog tijela poput Rhee, i da on još postoji', dodao je Jones.
Letjelica Cassini lansirana je 1997. godine u misiju proučavanja Saturna i njegovog sustava satelita.
Znanstvenici vjeruju da Cassinijevi podaci ukazuju na postojanje prstena oko Rhee jer je prilikom posljednjeg prolaska pokraj Saturnova mjeseca zabilježen iznenađujući nedostatak elektrona u orbiti oko Rhee.
Rhea se nalazi unutar magnetne sfere koja okružuje Saturn i sadrži zarobljene ione i elektrone. Zbog toga su znanstvenici očekivali da će se elektroni nalaziti blizu površine mjeseca. Umjesto toga, elektroni su nestali mnogo ranije, kao da ih nešto blokira, a najvjerojatnije objašnjenje je da Rhea ima prsten, rekao je Jones.
'Postoje dokazi da nešto apsorbira elektrone oko tog mjeseca. Prsten oko mjeseca je najjednostavnije objašnjenje do kojeg možemo doći i koje objašnjava prikupljene podatke', kazao je Jones.