Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov rekao je u subotu da je odlazak na konzultacije oko formiranja nove Vlade Srbije kod srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića politička prilika, ali i obveza, te da napade na njega zbog toga smatra štetnima jer se time potkopava politički legitimitet stranke.
Iz izrazito sekularizirane države
Neki ovog kardinala vide kao novog papu: Preobratio se s 20 godina, a bio je i osoba godine u svojoj državi
Pripreme za sprovod u tijeku
Ova država obrisala je poruku sućuti za papu: Tvrde da je objava bila pogreška
objava vatikana
FOTO Objavljene prve fotografije tijela pape Franje
Većina je članova Predsjedništva DSHV-a u srijedu priopćila da predsjednik stranke Tomislav Žigmanov na konzultacijama s predsjednikom Srbije nije zastupao službeno stajalište stranke, te da je samovoljnim odlaskom na razgovore o formiranju nove vlade Srbije produbio podjele u hrvatskoj zajednici i DSHV-u.
U reakciji na taj istup dijela vodstva stranke Žigmanov je u pisanom priopćenju naveo kako drži iznimno važnim održavanje redovite komunikacije i njegovanje odnosa suradnje s najvišim predstavnicima srbijanskih državnih vlasti, što uključuje i njegov odaziv na nedavne konzultacije s predsjednikom Republike Aleksandrom Vučićem.
"Za manjinske stranke, koje nemaju luksuz političke neodgovornosti ili taktičkog distanciranja, već su pozvane djelovati kao glas i interes svojih zajednica, takve konzultacije nisu samo politička prilika, već i obveza", naveo je.
Uoči odlaska Žigmanov ističe da je obavio telefonske razgovore s većinom članova Predsjedništva DSHV-a uvažavajući kratke rokove i dinamiku političkog procesa.
"Tom prilikom dobio sam suglasnost za navedeni susret, uz razumijevanje i podršku temeljem međusobnog povjerenja", dodao je.
Naknadna promjena mišljenja dvojice članova Predsjedništva, iskazana u formi javnog nezadovoljstva, ne samo da otvara pitanje unutarstranačke kohezije, već i narušava do sada mukotrpno građenu sliku jedinstva i političke odgovornosti u djelovanju DSHV-a, rekao je Žigmanov.
Izrazio je zabrinutost zbog sve izraženijega trenda političke fragmentacije hrvatske zajednice u Vojvodini koji ne proizlazi iz idejnih razlika ili demokratskog pluralizma, već iz uspostave paralelnih struktura lojalnosti koje se oblikuju oko pojedinaca i interesnih skupina.
"Svjedočimo pojavi u kojoj određeni pojedinci, osnaženi, prije svega, pristupom financijskim i institucionalnim resursima iz Republike Hrvatske, djeluju mimo, pa i protiv volje većinskog političkog tijela zajednice. Takvo djelovanje nije samo nedopušteno, već i uvelike štetno, budući da potkopava politički legitimitet DSHV-a", poručio je Žigmanov.
"U stranci postoje pojedinci koji okupljaju neformalne skupine"
Pa njegovim riječima, svaki pokušaj delegitimizacije DSHV-a pokušaj je oslabljivanja političke artikulacije interesa Hrvata u Srbiji.
"A svaki oblik opstruiranja legitimnih političkih procesa unutar zajednice, naročito kada je potpomognut izvaninstitucionalnim resursima – po svemu sudeći kupovinom lojalnosti i besprizornom trgovinom utjecaja, nije samo čin političke neodgovornosti, već i ozbiljan vanjski udarac na političku instituciju zajednice", priopćio je predsjednik DSHV-a.
Dodao je kako u zajednici i stranci postoje pojedinci koji s posebnom gorljivošću iz pozadine povlače poteze, okupljaju neformalne skupine, šapuću po hodnicima, dijele novac i obećavaju sinekure, dok u javnosti nastupaju s lažnom dozom principijelnosti.
Žigmanov je na kraju pozvao sve dobronamjerne članove i suradnike DSHV-a, kao i širu hrvatsku zajednicu, da prepoznaju ove destruktivne obrasce ponašanja, da ne nasjedaju na retoriku uvrijeđenih ambicija i da ostanu vjerni ideji političkog jedinstva i zrelosti.