Dok je pozornost Europe posljednje tri godine usmjerena na Ukrajinu i rat na njezinim okupiranim područjima, izvan fokusa ostale su napetosti u glavnim središtima zapadnog Balkana.
TEMA O KOJOJ SE NE GOVORI
Doktor tvrdi da zna zašto se pojavila epidemija karcinoma: "Bolje da su bacili atomsku bombu nego taj virus"
Važan je oprez
Već troje ljudi završilo u bolnici, pronađena i mrtva krava od 500 kila: "Ako se to dogodi, u roku od sat vremena morate biti u bolnici"
Morbidno
Zgrozili jezivim činom pored papina lijesa: "Ne mogu vjerovati da ih nitko nije zaustavio"
Čelnici u regiji, ali i Britaniji, zabrinuti su da bi posljednja zbivanja u BiH, na Kosovu i u Sarajevu ruski predsjednik Vladimir Putin mogao iskoristiti za produbljivanje "rasjeda u zemljama bivše Jugoslavije", piše Politico.
Pročitajte i ovo
iz Mostara
Plenković o krizi u BiH: "Zabrinuti smo. Situacija je ozbiljna"
Pročitajte i ovo
novi vojni savezi
Balkan se vojno pregrupirava, no jedna država ostaje po strani: "Regija mora biti na dodatnom oprezu"
Stanje u regiji se zahuktalo te se Britanija zalaže da se radi obrane od ruskog utjecaja svih šest država u regiji pridruži Europskoj uniji.
"S ratom u Europi i gledajući dugu ruku ruskog uplitanja u regiji, bili biste budala kad biste skrenuli pogled sa zapadnog Balkana, gdje još uvijek postoje pitanja nasljeđa koja tek treba prevladati", rekao je David Lammy za Politico tijekom prošlotjednog posjeta regiji.
"Putinovi interes je održati regiju destabiliziranom - držati zemlje zapadnog Balkana na rubu, imati destabilizirano stanovništvo i voditi kibernetički i hibridni rat", ocijenio je.
Vladimir Putin - 3
Foto:
Afp
Politico dalje analizira da se države zapadnog Balkana suočavaju sa značajnim izazovima – i pojedinačno i sa susjedima.
Opisuje stanje u Bosni i Hercegovini, koja je gurnuta u krizu jer Milorad Dodik, srpski član tročlanog Predsjedništva zemlje, izbjegava uhićenje zbog svoje separatističke politike.
Vladimir Putin - 2
Foto:
Afp
U međuvremenu Srbija optužuje Kosovo za represiju nad srpskom manjinom, dok Kosovo krivi Srbiju za nasilje na svom teritoriju.
Pročitajte i ovo
NAPETOSTI U REGIJI
Vučić i Orban potpisali vojni sporazum: "Ovo je zabrinjavajuće"
Pročitajte i ovo
OBJAVIO MORH
Beograd bjesni zbog "opasnog presedana u regiji": Hrvatska, Albanija i Kosovo potpisali vojnu suradnju
Stručnjaci za vanjsku politiku strahuju da će sve navedeno Kremlj pokušati iskoristiti kako bi potaknuo daljnje nemire diljem Balkana, učvrstio vlastite interese i stvorio još više problema u dvorištu EU-a.
"Upravo sada moraju krenuti naprijed ili će i dalje biti rusko igralište", rekao je jedan anonimni britanski dužnosnik.
Deklaraciji o suradnji na području obrane i sigurnosti između Hrvatske, Albanije i Kosova
Foto:
MORH/F. Klen
David Lammy vjeruje da Srbija, unatoč demokratskom nazadovanju, ugađanju Rusiji i kontinuiranom odbijanju da prizna Kosovo, istinski želi pristupiti EU-u u procesu koji je započela još 2009. Dodaje ipak da postoje različite perspektive o tome kako to postići.
"Postoji i alternativna vizija, a to je ona mračnija. To je pozicija koja se oslanja na oligarhiju, korupciju, tešku državnu kontrolu, puno više policijske države. Postoji i ta vizija, ali se takve stvari u ovom dijelu svijeta osporavaju", rekao je Lammy.