Čista je srijeda ili Pepelnica, dan kojim započinje razdoblje korizme ili četrdesetodnevnice, odnosno vrijeme od 40 dana, ne računajući nedjelje, priprave za proslavu Uskrsa.
Korizma je razdoblje pokore i odricanja kojim se kršćani pripremaju za Uskrs, koji se ove godine slavi 1. travnja. U doba korizme vjernici su pozvani postiti, žrtvovati se, moliti i činiti što više milosrdnih djela.
Čista srijeda, uz Veliki petak, jedini je dan u godini kada su post i nemrs obavezni.
Posipanje pepelom
Na blagdan Pepelnice svećenici vjernike posipaju pepelom i tom prilikom izgovaraju riječi: "Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti" ili "Obratite se i vjerujte Evanđelju!"
Pepeo kojim se posipaju vjernici simbolizira pokoru i poziv katoličkim vjerinicima da razviju duh poniznosti i žrtve. Također, podsjeća ih da je Bog velikodušan i milorsrdan prema onima koji mu se obraćaju pokorna srca.
Pepeo, koji se dobije od grančica palme koje su blagoslovljenje na Cvjetnicu prošle godine, blagoslivlja se svetom vodom i tamjanom. Ljude bi trebao podsjećati na njihovu prolaznost.
Korizmeno vrijeme koje počinje Pepelnicom za katolike je vrijeme razmišljanja o lošim navikama koje bi trebali promijeniti.
Zagrebačka nadbiskupija o važnosti Pepelnice
Iz Zagrebačke nadbiskupije za DNEVNIK.hr dodatno su objasnili značaj Pepelnice u životima vjernika. Kažu kako je Pepelnica, odnosno korizma ponajprije "poziv vjernicima da zastanu u svojoj svakodnevnici, da si posvijeste svoju prolaznost i da naprave svojevrsnu duhovnu inventuru kroz vrijeme korizme".
"Pepelnica označava prvi korak u vlastitu pustinju kako bismo se suočili s promašajima, ranama, traumama, lažima, maskama i svime onime što nas udaljava od istine o sebi, bližnjima; o našem i životu općenito. No to nije put u kojem vjernik ostaje sam. Taj hod kroz pustinju vlastitog života u korizmi odvija se s Isusom, s Bogom koji je pobijedio smrt i uskrsnuo pokazujući tako put svima koji mu žele vjerovati. Zato se u vrijeme korizme preporučuje ozbiljnost, tišina, molitva, pokora, sakramentalni život kako bi se moglo čuti Božji glas, glas Duha Svetoga koji nam jedini može odgovoriti na sva naša pitanja i boli. Korizma je zapravo radosno vrijeme susreta čovjeka s Bogom. Radosni susret nas 'bolesnika' s milosrdnim i ozdraviteljskim Isusovim dodirom", objašnjavaju iz Zagrebačke nadbiskupije.
"Dakle, inicijativa je na čovjeku koji u svojoj slobodi može, a ne mora prihvatiti tu Božju Očinsku ruku koja ga želi dodirnuti i osloboditi iz okova različitih strahova kojima robuje. Pepelnica, vrijeme korizme pred nas stavlja jedno jedino pitanje – želiš li doista ozdraviti? I to pitanje postavlja Isus pozivajući nas da se usudimo napustiti svoje lažne sigurnosti, skinuti svoje lažne maske, osloboditi se oklopa laži i strahova kojima robujemo kako bi s Njime zakoračili u istinski život", dodaju.
Post i nemrs
Kako je već spomenuto, Crkva na Čistu srijedu i Veliki petak propisuje post i nemrs. Postiti znači najesti se jednom do sita u danu, a ne mrsiti znači ne jesti meso. Obično se osim mesa ne jedu ni mlijeko, jaja i mliječni proizvodi. Naglasak je na umjerenosti u hrani, štoviše dragovoljnom gladovanju, kako bi se time posebno istaknula spremnost na žrtvu i odricanje iz ljubavi i zahvalnosti prema Kristovoj muci i smrti.
Post obvezuje sve vjernike od navršene 18. do započete 60. godine života, dok nemrs obvezuje sve koji su navršili 14 godina života u sve petke, a napose korizmene, osim onda kada na taj dan padne svetkovina.
Post i nemrs ne obvezuju one koji se nalaze u težim životnim situacijama, kao što su npr. bolesnici, trudnice, dojilje, putnici ili oni kojima je zbog trenutačnih okolnosti u kojima se nalaze teško postiti i ne mrsiti. U takvim se okolnostima preporučuje, ako je to fizički moguće, da se post i nemrs zamijene nekim drugim djelom pokore.
Papina korizmena poruka
U ovogodišnjoj korizmenoj poruci papa Franjo pozvao je vjernike da razmisle o uzrocima nasilja nad migrantima i vlastitoj sebičnosti, da se čuvaju lažnih proroka, lakih užitaka i pohlepe te da se u korizmi posvete molitvi, postu i milosrdnim djelima.
"Mnogo je Božje djece očarano trenutnim zadovoljstvima pogrešno ih brkajući s istinskom srećom. Koliko je muškaraca i žena zarobljeno snovima o bogatstvu, a oni ih samo čine robovima profita i sitnih interesa", poručio je Papa.
Govoreći o lažnim prorocima, Papa je rekao lažni proroci mogu biti i "'šarlatani' koji nude laka i trenutačna rješenja za patnje koja se ubrzo pokažu potpuno beskorisnima".
"Koliko je mladih ljudi uvučeno u igru droge, jednokratnih veza, lake i nepoštene zarade", zapitao se Papa pa naglasio kako "pohlepa za novcem uništava milosrđe više od svega drugog". (Hina/Ma.B.)