Novoizabrani američki predsjednik mogao bi i Hrvatskoj povećati namete. Dnevnik Nove TV istražio je koliko izvozimo u SAD.
Podijelite
Trumpove najave da bi na uvoz proizvoda iz Europske unije posebno povećao namete pobudile su strah od trgovinskog rata između Europe i SAD-a, što bi bilo loše za svako europsko gospodarstvo.
Ekipa Dnevnika Nove TV provjerila je koliko Hrvatska izvozi u SAD i što se tu treba očekivati.
U prošloj godini izvoz HS Produkta na američko tržište, ujedno i njima najveće, povećao se za 30 posto.
"Mi već dugi niz godina većinu svojih proizvoda izvozimo u SAD, nekih 70, pa čak i 80 posto naše ukupne proizvodnje", rekao je predsjednik Uprave HS Produkta, Željko Pavlin.
Pa stoga pomno prati signale koji stižu nakon pobjede Donalda Trumpa - pogotovo najave o velikom dizanju carina na proizvode koji stižu iz Europe. Uzima ih ipak uz zrno soli.
"Mislim da ni za Ameriku ne bi bilo dobro da ulazi u rat sa svojim partnerom jer jedna Kina i jedna Rusija samo čeka da se uđe u takav rat. Trump će kao jedan poslovni čovjek ipak gledati, mjeriti korist i štetu koju dobiva svakim svojim potezom", rekao je Pavlin.
Iako SAD nije najvažnije izvozno tržište, hrvatske je robe na tamošnjem tržištu sve više. U prvih sedam mjeseci ove godine njena vrijednost iznosila je 443 milijuna eura, što je rast od gotovo 40 posto. Najvažniji proizvodi pritom su lijekovi, električni transformatori te naoružanje.
Dok se još čekaju prvi Trumpovi potezi, pa tako i moguće veće carine prema Europi, iz Vlade podsjećaju:
"Vanjska trgovinska politika je zajednička EU politika, Sjedinjene države su naš važan trgovinski i politički partner. Što se same Hrvatske tiče, mi ćemo nastaviti suradnju kakva je bila do sada - dobra i partnerska, i vjerujemo da će takva i ostati", rekao je državni tajnik za vanjsku trgovinu Zdenko Lucić.
Nekim državama u Europskoj uniji prijeti veća opasnost nego drugima.
"Za EU, obzirom da je Njemačka jedan od najvećih izvoznika na svijetu, bi to bilo negativno. Za Hrvatsku ne toliko jer mi ipak izvozimo i usluge u SAD, turizam i IT sektor", rekao je glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja.
No iako još nitko ne zna kakve će poteze zaista povući Trump, nesigurnost i napetost je velika.
"Ako Europa isto odgovori carinskim ratom bojim se da se paradigma tržišnog gospodarstva i globalizacije potpuno mijenja, i onda imate još i energetske krize koje nisu riješene. A kada se gase tvornice, a vidimo da se u Njemačkoj gase nažalost tvornice, da je Hrvatska ipak ovisna o zapadnoeuropskim tržištima", rekao je Boris Lalovac, bivši ministar financija.
Pa se očekuje da Europa drugi Trumpov mandat shvati - krajnje ozbiljno.