Koju bi hranu trebali izbjegavati?

Sedam namirnica koje nikada ne bi trebali jesti

Slika nije dostupna
Zašto toksikolozi ne bi jeli kokice iz mikrovalne? Zašto farmer nikada ne bi probao neorganski uzgojen krumpir ili zašto ribar nikome ne bi preporučio ribu uzgojenu u bazenu? Pročitajte sedam prehrambenih proizvoda koje ne bi trebali konzumirati.

Konzumiranje zdrave prehrane znači da ćemo jesti voće, povrće i meso koji su proizvedeni uz minimalno interveniranje u njihov uzgoj, odnosno, da su najčešće organski i imaju sasvim malo ili nimalo aditiva. No, današnja proizvodnja hrane često je upravo suprotna. Posljedica toga je šteta za naše zdravlje.

>> Koliko često jedete ribu?

Stoga se nameće pitanje, koje bi namirnice jeli upravo oni koji ih i sami uzgajaju?

1. Ne rajčicama u konzervi

Endokrinolog Fredrick Vom Saal kaže da nikada neće jesti rajčice iz konzerve jer tvar kojom se oblaže konzerva sadrži bisfenol-A, sintetički estrogen koji je povezan s mnogim bolestima - od reproduktivnih problema do bolesti srca, dijabetesa i pretilosti. Kiselost, koja je obilježje rajčica, uzrokuje ispuštanje BPA u u hranu.

2. Ne govedu koje je hranjeno kukuruzom

Farmer Joel Salatin kaže da će uvijek odbiti pojesti govedinu koja je hranjena kukuruzom budući da je njihova hrana primarno trava, a ne žitarice. Zbog bržeg tovljenja životinja, mnogi farmeri u hranu im stavljaju kukuruz. Istraživanje koje je provedeno na Sveučilištu Clemeson u SAD-a sugerira kako je meso goveda hranjeno travom i sijenom bez dodavanja kukuruza bogatije beta-karotenom, vitaminom E, omega-3, kalcijem, magnezijem, kalijem...

3. Ne kokicama iz mikrovalne

Toskikologinja Olga Naidenko protivi se kokicama iz mikrovalne stoga što kemikalije, uključujući toksičnu perfluoroktansku kiselinu koja se nalazi u vrećicama u koje su pakirana zrna kukuruza kokičara, mogu biti povezane s neplodnošću kod ljudi, prema nedavnom istraživanju provedenom na UCLA-u. U testiranjima na životinjama, te su kemikalije bile uzrok raka jetre, testisa i gušterače.

4. Ne neorganski uzgojenom krumpiru

Predsjednik odbora za organsko uzgajanje hrane Jeffery Moyer kaže da nikada ne bi jeo niti ikome poslužio neorganski uzgojen krumpir jer korjenasto povrće apsorbira herbicide, pesticide i fungicide koji se nalaze u tlu nakon tretiranja biljaka tim kemikalijama. 'Pokušajte ovaj eksperiment: kupite krumpir u trgovini i ostavite ga da klija. Ukoliko nije organski uzgojen, to se neće dogoditi jer je tretiran mnogim kemikalijama.'

5. Ne lososu uzgojenom u bazenu

Ribari kažu da u lososu uzgojenom u takvom okružju ima manje vitamina D, a više kancerogenih spojeva, koji osim raka izazivaju dijabetes i pretilost. Također postoji opravdana zabrinutost za tretiranje tih riba antibioticima. Kada jedete takvu ribu, onda i sami konzumirate sve ono što je konzumirala i ona, pa i spomenute antibiotike.

6. Ne mlijeku krava tretiranih umjetnim hormonima

Rick North, direktor kampanje za sigurnu hranu kaže da ne pije mlijeko krava kojima su davani umjetni hormoni. Naime, neki proizvođači svojim kravama daju rekombinantni goveđi hormon rasta ne bi li povećali količinu mlijeka. No, neki od tih hormona povećavaju infekciju vima, pa čak i gnoj u mlijeku.

7. Ne jabukama tretiranim pesticidom

Agronom Mark Kastel ne bi preporučio jabuke tretirane pesticidima. Kastel je povukao jednostavnu paralelu između radnika koji rade na tretiranju jabuka pesticidima i brojem oboljelih od raka u svakoj pojedinoj grani poljoprivrede. Najviše oboljelih, kazao je, ima među onima koji su tretirali jabuke pesticidima.

Povezane teme