"Njihove aktivnosti uključuju političku obavještajnu službu i industrijsku špijunažu, a kibernetički prostor glavni je ulaz", upozorio je dokument koji je objavila obavještajna agencija te skandinavske zemlje.
Izvješće je uslijedilo nakon prošlotjednog sastanka saveznika u NATO-u, u kojem se navodi kako su se kineski hakeri koje podupire država prošle godine infiltrirali u nizozemsku vojnu računalnu mrežu postavljanjem zlonamjernog softvera.
Šefovi obavještajnih službi SAD-a, Velike Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda upozorili su da Peking provodi krađu intelektualnog vlasništva u dosad neviđenim razmjerima.
"Kineske obavještajne službe djeluju diljem Europe i skrivaju svoje aktivnosti kroz niz uobičajeno dostupnih alata i digitalne infrastrukture", navodi se u norveškom dokumentu.
Oni ne obavljaju svoje zadaće sami, već im pomažu diplomati, turistička izaslanstva, privatne osobe, poduzeća i skupine s posebnim interesima, piše Newsweek.
Te obavještajne službe također se oslanjaju na svoje bliske odnose s kineskim korporativnim firmama, navodi se u izvješću i ističe da su svi kineski državljani i tvrtke zakonski obvezni pomoći svojoj vladi u prikupljanju obavještajnih podataka kada ih se pozove.
U izvješću NATO saveznika navodi se kako se Zapad sada suočava s "opasnijom sigurnosnom situacijom" nego prošle godine, navodeći kao razlog izazove sadašnjem svjetskom poretku u obliku Kine, Rusije i militantnih skupina poput Hamasa koje podupire Iran.
Vlade tih zemalja dijele "revizionistički program potkopavanja utjecaja Zapada i uspostave međunarodnog poretka u kojem liberalne vrijednosti poput demokracije i slobode govora ne određuju smjer", navodi se u dokumentu.
Zbog međunarodnih sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini, norveška obavještajna agencija identificirala je Kinu kao glavnog igrača, s "sposobnošću i voljom" da iskoristi te ovisnosti za "vršenje političkog pritiska".
Dok se rusko-ukrajinski rat odugovlači u svojoj drugoj godini, Kina daje moskovskom ratnom stroju značajan poticaj - ne od oružja spremnog za uporabu poput Sjeverne Koreje i Irana optuženih za doprinos, već s vozilima i drugim strojevima, dijelovima i elektronikom, navodi agencija.