nije dobro

Cijene nafte ponovno porasle na međunarodnim tržištima: "Embargo na rusku naftu značit će smanjenje opskrbe"

Slika nije dostupna
Cijene nafte porasle su na međunarodnim tržištima prema 113 dolara budući da zabrinutost za globalni gospodarski rast zasjenjuju najavljene sankcije EU-a na rusku naftu.

Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 113 dolara budući da zabrinutost za globalni gospodarski rast zasjenjuju najavljene sankcije EU-a na rusku naftu koje bi mogle dodatno ograničiti ionako tijesnu opskrbu.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 1,75 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 112,65 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,57 dolara višoj cijeni, od 109,83 dolara.

Rast cijena potaknuo je u ovom tjednu prijedlog EU-a o postupnoj obustavi uvoza ruske nafte i derivata u idućih šest mjeseci i o zabrani transporta i osiguranja za transport ruske nafte.

Pročitajte i ovo NOVI PAKET SANKCIJA Prijedlog Ursule von der Leyen o zabrani uvoza ruske nafte naišao na otpor nekih zemalja. "Malo je problematično"

Pročitajte i ovo NORVEŠKI GREENPEACE Kajacima na ogroman ruski tanker koji iskrcava naftu u zemlju koja ima zabranu na uvoz: "Šokiran sam! Ovo financira Putinov rat"

EU trenutno prilagođava plan kako bi ishodila privolu zemalja koje mu nisu sklone, izjavila su u petak za Reuters tri izvora iz Unije.

"Sve govori u prilog tome da će najavljeni embargo EU-a na rusku naftu značiti akutno smanjenje opskrbe. Bilo kako bilo, OPEC+ ne želi pomoći, unatoč tome što nagli rast cijena energije podiže inflaciju na štetnu razinu", rekao je Stephen Brennock iz PVM-a.

Ignorirajući pozive zapadnih zemalja da povećaju proizvodnju, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici, uključujući Rusiju, ostali su pri svom planu koji predviđa tek skromno povećanje proizvodnje u lipnju, za 432.000 barela dnevno.

Analitičari skeptični

Analitičari procjenjuju da će stvarno povećanje biti daleko manje, s obzirom ograničene kapacitete.

"Nema šanse da neke članice ispune tu kvotu, kada uzmemo u obzir izazove u proizvodnji u Nigeriji i drugim afričkim članicama", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e.

Ulagači istodobno očekuju veću američku potražnju ove jeseni, nakon što je Washington objavio da planira kupiti 60 milijuna barela sirove nafte za strateške rezerve.

Pročitajte i ovo čuo se s bennettom Putin: "Rusija i dalje 'spremna' omogućiti evakuaciju civila iz Azovstala"

Pročitajte i ovo Posljedice za Hrvatsku Kako bez ruske nafte? U Vladi oprezni, poduzetnici optimistični: "Ovo je sad izvanredna prilika da se nešto promijeni"

Značajniji rast cijena zakočila je danas zabrinutost za potražnju zbog naznaka slabljenja globalnog gospodarstva.

Britanska središnja banka upozorila je u četvrtak da Britaniji prijeti recesija i inflacija viša od 10 posto, podigavši unatoč tome ključne kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, na 1,0 posto, najvišu razinu od 2009. godine.

Kinesko gospodarstvo blokiraju pak u drugom tromjesečju stroga ograničenja koja bi trebala zaustaviti novi val covida 19.

OPEC je u odvojenom izviješću danas objavio da je cijena barela košarice nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 113,04 barela, što znači da je porasla 2,21 dolar u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Povezane teme