Više dijelova Europe ponovno su zahvatile snažne oluje. Iz jednog sela na istoku Francuske stigla je i snimka ulice na kojoj su se pomiješale tuča i kišnica, pa se stvorio potok. U svega šest minuta palo je šezdesetak centimetara tuče. Kako se led brzo topio, a kiša je i dalje padala, voda je poplavila neke podrume.
S druge strane, zapad Kanade i dalje je pod udarom nezapamćenog toplinskog vala. Treći dan zaredom probijen je temperaturni rekord. U mjestu Lytton izmjereno je 49.6 stupnjeva. Od petka je na području Vancouvera zabilježeno više od 130 slučajeva iznenadnih smrti, a vjeruje se da je to povezano s vrućinom.
Toplinski val uzrokovala je kupola s usijanim zrakom pod pritiskom koja se proteže od Kalifornije u SAD-u do sjevera Kanade.
"Velika pouka koja dolazi iz ovih prošlih nekoliko dana je to da klimatska kriza nije izmišljena i da je potpuno stvarna. Imao sam sastanak s vatrogasnom službom jučer i danas, cijela zapadna obala Sjeverne Amerike od Baje do Aljaske je crvena i usijana i čeka nešto što bi mogla biti još jedna katastrofalna požarna sezona“, kazao je premijer Britanske Kolumbije Joe Horgan.
U Kanadi rekordan dan iznenadnih smrti u 24 sata
Više smrtnih slučajeva u zapadnoj Kanadi povezuje se s rekordnim vrućinama, objavila je u srijedu policija. Vlastima je u 24 sata prijavljeno više od 25 iznenadnih smrtnih slučajeva. Ekstremne vrućine smatraju se glavnim uzrokom u većini smrtnih slučajeva, a među njima je najviše onih starije životne dobi, dodala je policija.
"Nužno je da se međusobno provjeravamo tijekom ovih ekstremnih vrućina", rekao je Mike Kalanj, glasnogovornik policije na području Vancouvera.
U Lyttonu je već u nedjelju izmjereno 46,6 Celzijevih stupnjeva čime je srušen kanadski rekord od 45 Celzijevih stupnjeva u Midaleu u Saskatchewanu 1937. godine. U brojnim područjima u Sjevernoj Americi, uključujući saveznu državu Oregon na zapadu Sjedinjenih Država, zabilježene su rekordne lokalne temperature iznad četrdeset Celzijevih stupnjeva za vrijeme nedavnog toplinskog vala.
Beskućnicima dijele vodu, bjesne požari
U Kanadi je tako toplije je nego u pustinjskom Dubaiju, poznatom po temperaturama iznad četrdeset stupnjeva. Peti je dan toplinskog vala na zapadu Kanade. Od početka toplinskog vala ukupno su zabilježena najmanje 233 smrtna slučaja, većinom starijih građana.
Unatoč pozivima vlasti da se građani zaštite, neki za to jednostavno nemaju uvjeta, poput beskućnika u Edmontonu. Gospođa Verna Fischer uzela je slobodan dan na poslu kako bi im dijelila voće i vodu. "Puno će ljudi završiti u bolnici jako bolesno od svega ovoga jer se neki ne znaju pobrinuti sami za sebe', kazala je.
Isti sustav probleme radi i na sjeverozapadu SAD-a. Savezne države Oregon i Washington proteklih su se dana topile na 45 Celzijevih stupnjeva. Uz obalu je malo osvježilo, ali vrućine nisu gotove. Meteorolozi na oprez sada pozivaju stanovnike Idaha i Montane.
Vrućine pogoduju širenju požara na sjeveru Kalifornije. Evakuirane su stotine ljudi. Vatra je planula prije šest dana, no vatrogasci je ne uspijevaju staviti pod nadzor. Upravo od ovakvih prizora strahuju brojni dijelovi SAD-a, pa je sve više gradova koji otkazuju vatromete uobičajene na proslavama Dana nezavisnosti 4. srpnja.
This browser does not support the video element.
U Europi nezapamćena nevremena
Švicarsku, dio Njemačke i istok Francuske zadesile su jake oluje, uz obilne kiše koje su paralizirale dio prometa u Stuttgartu, navele su u utorak lokalne vlasti. Za sada nema podataka o mogućim žrtvama u Njemačkoj, dok je u Švicarskoj ozlijeđeno pet osoba.
U Stuttgartu je poplavljeno nekoliko tunela podzemne željeznice u predgrađu što je izazvalo djelomičnu obustavu prometa, objavila je policija grada na jugozapadu zemlje. Očekuje se da bi se jake oluje u regiji, uz nalete vjetra do sto km/h trebale kretati prema središtu i istoku zemlje.
"Trenutno vlakovi ne mogu prometovati u regiji Stuttgarta", precizirala je kompanija Deutsche Bahn.
Jaki rafali vjetra su oštetili krov opere u Stuttgartu, pa su otkazane predstave. Bavarska, Falačko Porajnje i Sjeverna Rajna i Vestfalija su također bile na udaru olujnog nevremena i poplavljeni su podrumi , pa je bilo puno vatrogasnih intervencija, navode lokalne vlasti.
U Francuskoj su regiju Vogezi sredinom dana u utorak također zadesile oluje. Francuska meteorološka služba je izdala upozorenja na olujno nevrijeme za cijeli sjeveroistok zemlje, ili 54 departmana. I Švicarsku su u ponedjeljak navečer zadesile grmljavinske oluje, jaki vjetrovi i tuča. U kantonu Fribourga su vatrogasci i policija intervenirali 300 puta.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr