U gradu su uočljivi natpisi "Oslobodite Hong Kong" te posteri i grafiti s porukama "Oduprite se Hongkonžani" i "Bolje mrtav, nego crven".
Prema klasičnom scenariju marš je bio miran sve dok malene radikalne skupine prosvjednika odjevenih u crno nisu počele vandalizirati stanice metroa i zgrade kineskih banaka. Policija je uzvratila suzavcem i vodenim topovima, prenose agencije France presse i dpa.
Prosvjed zabranjen
Policija nije dopustila prosvjed, što znači da prosvjednicima, u rasponu od mladih studenata do starijih osoba od kojih mnogi s kišobranima za zaštitu od sunca, ali i kako bi skrili lice, prijeti uhićenje.
Prosvjednici su ogorčeni na hongkongonšku čelnicu Carrie Lam zbog njezina neuspjeha da zaštiti njihove slobode od prevelikog upletanja Pekinga koji je nametnuo ovlasti izvanrednog stanja iz kolonijalnog doba te policiji dopustio preveliku upotrebu sile.
Kriza u gradu pod kineskom vlašću najveći je izazov kineskom predsjedniku Xi Jinpingu od dolaska na vlast. Xi je obećao suzbiti svaki pokušaj podjele Kine.
Pokret je počeo u lipnju protiv prijedloga zakona za izručenjem kontinentalnoj Kini radi suđenja na sudovima koje kontrolira Komunistička partija. Taj je zahtjev obustavljen no prosvjednici su bitno proširili svoje zahtjeve tražeći veće demokratske slobode.
Pet njihovih zahtjeva su opće pravo glasa, neovisna istragu o policijskoj pretjeranoj uporabi sile prema prosvjednicima, amnestija za optužene, povlačenje zakona o izručenju i zabrana da se prosvjednici nazivaju pobunjenicima.
U Hong Kongu bilo je razmjerno mirno u protekla dva tjedna nakon nasilnih prosvjeda potaknutih uvođenjem propisa izvanrednog stanja, koji zabranjuju nošenje maske na javnim okupljanjima.
Kina upravlja Hongom Kongom pod formulom "jedna zemlja, dva sustava", čime se gradu dopuštaju slobode nedostupne kopnu, poput neovisnog pravosuđa. (Hina)