Zbog rata u Ukrajini trebamo se zabrinuti zbog ovisnosti o ruskom, ali i ukrajinskom tržištu. Što se tiče hrane, Rusija i Ukrajina izvoze 25 posto svjetske pšenice. Tu je i 18 posto kukuruza, uglavnom iz Ukrajine, i 63 posto suncokretova ulja također uglavnom iz Ukrajine.
Ukrajina je zemlja s najviše poljoprivrednog zemljišta u Europi, a ove godine teško da će krenuti u sjetvu. Rusi su najveći proizvođači umjetnog gnojiva, čija je cijena porasla do 300 posto. Osim toga, 90 posto poljoprivrednih proizvoda iz Rusije i Ukrajine putuje Crnim morem, sada zatvorenim za Ruse.
Svemu tome treba dodati cijenu energenata. Plin je porastao više od 100 posto, a nafta je skuplja nego što je bila ikada u posljednja dva desetljeća. Rusi posjeduju najveće rezerve plina, a drugi su po proizvodnji ugljena i najveći su izvoznik nafte.
Cijene energije odrazit će se na sve industrije, od kojih mnoge već osjećaju udar. Europska unija ovisi o ruskom plinu, a tri najugroženije zemlje su Mađarska, Njemačka i Hrvatska. EU svaki dan Rusiji za plin plati 700 milijuna eura.
Osim toga, ovisni smo i o prirodnim metalima iz Rusije. Primjerice, bez nikla nema proizvodnje pribora za jelo ili kovanica, a Rusi imaju 25 posto svjetskih zaliha. Isto tako, bez paladija nema automobila, a Rusi posjeduju do 30 posto tog minerala. Posjeduju i 10 posto svjetskih rezervi platine važne za automobile, nakit i elektroniku, devet posto svjetskih zaliha zlata i pet posto zaliha srebra.
Rusi najavljuju konfiskaciju stranih tvrtki, a najranjivija je banka UniCredit, iz koje najavljuju da će ruski udar ublažiti svojom prošlogodišnjim zaradom.
Posljedice rata osjećaju i Rusi, koji više ne piju Coca-Colu ni Starbucks kavu, a ne jedu ni hamburgere iz McDonald'sa. Zato na crnom tržištu hamburger možete kupiti i za nekoliko tisuća kuna. Svi koji drže do sebe napustili su Rusiju. Nema više mobitela sa Zapada, luksuzne robe, namještaja i automobila. Pitanje je tko će uopće ostati u Rusiji.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr