Slovenija opet ispred ostalih

Ustavni sud odlučio: Svim ženama treba omogućiti medicinski potpomognutu oplodnju

Ilustracija Foto: Getty Images
Nakon četiri godine slovenski Ustavni sud donio je važnu odluku.

Ustavni sud Slovenije u utorak je zaključio da treba svim ženama omogućiti pristup procesu medicinski potpomognutoj oplodnji te je ocijenio diskriminatornim uskraćivanje tog postupka lezbijkama i ženama koje su same.

"Aktualno zakonodavstvo po kojemu je neudanim ženama i ženama u homoseksualnim vezama onemogućen pristup medicinski potpomognutoj oplodnji krši njihovo pravo na taj nediskriminirajući postupak kada je posrijedi rađanje", stoji u presudi Ustavnoga suda.

Sud je parlamentu dao rok od godinu dana da usvoji novi zakon, a sadašnja vlada liberalnog premijera Roberta Goloba pozdravila je postignuti napredak za žene u toj dvomilijunskoj državi.

Vlada je godine 2000. usvojila zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, no on se tada izričito odnosio na heteroseksualne parove, a liberali su ga godinu dana kasnije pokušali proširiti na samce.

No nakon protivljenja slovenske desnice taj je projekt dan na referendum. Tada ga je odbilo 72 posto glasača, a glasanje je obilježila vrlo niska stopa sudjelovanja od 36 posto stanovnika. 

Godine 2020. lijevo orijentirani zastupnici uputili su predmet na Ustavni sud očekujući da on donese odluku.

Već je 2022. godine Ustavni sud omogućio pravo na brak i posvajanje istospolnim parovima, čime je Slovenija postala prva bivša komunistička država Europe koja je donijela takav zakon.

Zakon o bioetici, koji je omogućio medicinski potpomognutu oplodnju za lezbijske parove i neudane žene, u Francuskoj je na snagu stupio 2021.

Pročitajte i ovo redovite aktivnosti Najavljena pojačana buka: Poslano upozorenje za čak 11 hrvatskih županija

Pročitajte i ovo PREDAH PRIJE NASTAVKA Netanyahu o primirju: "Trebamo pauzu da nabavimo oružje za ostvarenje ciljeva"

Pročitajte i ovo Ljudska prava Praksa iz mračnog doba prešutno živi i danas: Žene s invaliditetom su žrtve prisilne sterilizacije

Pročitajte i ovo Rušenje predrasuda Reproduktivno zdravlje žena s invaliditetom: ''Prilagođavanje i opremanje ambulanti te educiranje osoblja element je oko kojeg ne smijemo raditi kompromise''