Za prijevremene parlamentarne izbore u Srbiji, zakazane za 17. prosinca, do sada je proglašeno 12 stranačkih i koalicijskih izbornih lista, a rok za predaju ovjerenih popisa kandidata istječe u nedjelju 26. studenog u ponoć.
U utrci je više od trećine stranaka i koalicija desne orijentacije, s izrazito nacionalnim predznakom i neskrivenim euroskepticizmom.
Vojislav Šešelj, haški osuđenik i vođa Srpske radikalne stranke (SRS), izjavio je ranije da će radikali nastupiti zajedno sa Srpskom naprednom strankom (SNS) na beogradskim i izborima u gradovima i općinama u Srbiji.
Šešelj se u petak, uvjeren da će radikali ući u parlament, dodatno ponudio rekavši da je SRS spremna priskočiti Vučiću "kako oni (SNS) ne bi bili primorani praviti koaliciju s izdajničkim strankama".
Srpska napredna stranka nastala je kao frakcija SRS-a, koju su predvodili Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, ali njezino članstvo nikad se nije nedvojbeno ogradilo od politike radikala zbog koje je njezin tadašnji i današnji vođa osuđen za ratne zločine pred haškim sudom.
Teško vrijeme za parlamentarne izbore
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić raspustio je 1. studenog parlament i raspisao prijevremene parlamentarne izbore, a 17. prosinca biti će održani i izbori u Beogradu te u još 64 grada i općine.
Izbori dolaze u vrijeme frustrirajućeg zastoja dijaloga s Kosovom, kritika Europske unije u godišnjem izvješću o napretku u eurointegracijama i novih napetosti nakon oružanog sukoba na kosovskom sjeveru, kada je ubijen jedan kosovski policajac i trojica Srba iz naoružane paravojne skupine.
Vučić, kojeg oporba optužuje da, premda je po Ustavu predsjednik svih građana, izravno sudjeluje u tzv. funkcionerskoj kampanji izravno podupirući Srpsku naprednu stranku, s čijeg je čela nedavno odstupio, formalno je prepustivši aktualnom ministru obrane Milošu Vučeviću.
Pokazalo se to i u petak navečer na predizbornom skupu SNS-a u Kraljevu, na kojemu je Vučić bio glavni govornik i poručio da će "Srbija stati" i vratiti se u prošlost ako oporba pobijedi.
"Idemo na izbore 17. prosinca da ih pobijedimo, da ih počistimo jače i uvjerljivije nego ikada. Iako ne vjeruju, vidjet će za dvadeset i neki dan", rekao je Vučić i ustvrdio kako ispitivanja javnog mišljenja pokazuju da " oporba svakog dana ima sve manje glasova" diljem Srbije.
Mandati manjina
U raspodjeli 250 zastupničkih mandata u Skupštini Srbije mogu sudjelovati samo izborne liste koje pređu izborni prag od tri posto, no taj propis ne vrijedi za liste nacionalnih manjina.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini nastupit će u koaliciji sa Strankom pravde i pomirenja (SPP).
Dvije stranke kandidirale su se kao koalicija manjinskih stranaka s izbornom listom "Usame Zukorlić - Ujedinjeni za pravdu - Stranka pravde i pomirenja - Bošnjaci Sandžaka, Tomislav Žigmanov - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini", za što je bilo potrebno prikupiti 5.000 potpisa potpore.