Albanija, Dominikanska Republika i Kostarika jedina su tri odredišta za turiste u svijetu bez ikakvih ograničenja, dok potpuno zatvorene granice za međunarodni turizam od 1. lipnja 2021. u svijetu ima 29 posto odredišta i uglavnom je riječ o malim otočnim državama u regiji Azije i Tihog oceana, a većina njih je zatvorena još od svibnja prošle godine ili duže, navodi Svjetska turistička organizacija u izvješću o ograničenjima putovanja objavljenom početkom srpnja.
Najmanje zatvorenih odredišta ima Europa, dok je u regiji Azije i Tihog oceana zatvoreno najviše svih odredišta, a zatim slijede Sjeverna i Južna Amerika te Afrika i Bliski istok.
Djelomično je zatvoreno jedno od tri ili oko 34 posto svih odredišta u svijetu, a 36 posto ih traži negativan rezultat testa na COVID po dolasku, u nekim slučajevima i u kombinaciji sa zahtjevom za karantenu.
I dalje postoje različiti koraci i regionalne razlike u pogledu ograničenja putovanja, što će i dalje prigušivati pokretanje globalnog turizma. Zbog pojave novih sojeva virusa, čak 42 posto odredišta u svijetu uvelo je i posebna ograničenja za posjetitelje iz odredišta sa zabrinjavajućim varijantama, koja se kreću od obustave letova i zatvaranja granica do obvezne karantene.
Cjepivo kao lijek i za povratak turizma
Svjetska turistička organizacija ističe da u odredištima postoji jaka veza između brzine cijepljenja i ublažavanja ograničenja. Odredišta koja imaju više stope cijepljenja i u kojima se može surađivati na usklađenim pravilima i protokolima, poput onih u šengenskom području Europske unije, bolje stoje po pitanju polaganog povratka turizma.
Ključnu ulogu u oporavku imaju vlade kroz suradnju sa sektorima, upotrebu podataka i digitalna rješenja za sigurno putovanje i boravak. Uz globalno uvođenje cijepljenja to bi trebalo dovesti do porasta međunarodne mobilnosti, ali i ukidanja ograničenja tijekom idućih tjedana i mjeseci, očekuje Svjetska turistička organizacija.