Dvadeset godina traje suparništvo između dvije vizije Poljske. Nijedna nije dobila izbore triput zaredom. Posljednja dva osvojili su konzervativci u čijim je mandatima stvoren dojam Poljske kao ultranacionalističke, radikalno katoličke, ksenofobne zemlje.
"Očekujemo povratak normalnom. Više slobode govora", poručio je jedan građanin. "Normalnost. Slobodu govora. Slobodu za žene u mnogim područjima", dodao je drugi.
Dok su konzervativci podvodili sudsku vlast pod kontrolu vlade u nizu reformi koje su zabrinule Europsku uniju, zvijezda poljske liberalne politike Donald Tusk bio je u Bruxellesu. Predsjednik Europskog vijeća i europske pučke stranke.
No prije dvije godine se vratio i pokrenuo kampanju za preusmjeravanje poljskog vlaka na europske tračnice.
"Ne postoji ništa što može zaustaviti ovu silu. Kao što sam rekao, div se probudio", poručio je Tusk.
Postoji, naravno, i drugo lice ove zemlje – ljudi koji činjenicu da je Poljak bio izabran u vrh europskih institucija ne vide kao konačnu afirmaciju Poljske u društvu kojem je stremila. Za njih je Tusk oličenje svega što ne žele za Poljsku jer su euroskeptici.
"Glasala sam za Pravo i Pravdu jer to je moja ideologija", izjavila je građanka.
Vladajući konzervativci popularni su i zbog većih socijalnih davanja. Pritom su zbog autokratskih reformi izgubili milijarde europskog novca. U brutalnoj kampanji u kojoj su kao propagandnu platformu koristili javnu televiziju, Tuska su prikazivali kao agenta stranih sila.
"Bruxelles zapravo znači Berlin, a možda i Moskva, jednom kad ovaj rat završi", izjavio je Jarosław Kaczyński, predsjednik stranke Pravo i Pravda.
Protivnici sadašnje vlasti zamjeraju joj atmosferu mržnje i straha koja se uselila u poljsko društvo.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.