U Zambiji je završen i drugi dan suđenja hrvatskim državljanima koje se tereti za pokušaj trgovine ljudima.
Ročište je ujutro nastavljeno ispitivanjem svjedoka tužiteljstva. Sud nije prihvatio sve predložene svjedoke, kojih je sada manje od osam, te ih je više od polovice već ispitano.
Suđenje je u četvrtak započelo ispitivanjem Estelle Banda, generalne direktorice hostela Spree Guest House, u kojem su Hrvati odsjeli po dolasku u Zambiju i gdje su im dovedena djeca. Sutkinja Visokog suda Mary Mulanda zabranila je upotrebu mobitela u sudnici.
Banda je na sudu rekla kako je otkrila da je osmero Hrvata dan nakon prijave u pansion pronađeno s četvero male djece afričkog podrijetla.
Nakon Estelle Banda na klupu za svjedoke pozvan je zaposlenik zračne luke u Ndoli koji je svjedočio o događajima u zračnoj luci, nakon čega je i završeno današnje ročište.
Novo ročište trebalo se održati u petak, no tužiteljstvo je od sutkinje zatražilo odgodu do idućeg tjedna. Novo ročište održat će se u utorak, doznaju 24 sata.
Uz osmero osumnjičenih Hrvata na sudu su i hrvatski veleposlanik u Egiptu Tomislav Bošnjak te tajnik veleposlanstva Hrvatske u Pretoriji Dario Klasić.
Prvog dana ročišta, u srijedu, djelatnica imigracijske službe Precious Nkandu svjedočila je da je djecu u Zambiju preko granice s DR Kongom doveo kongoanski diplomat, kojem nije imala razloga ne vjerovati, i da su djeca imala sve potrebne dokumente, putovnice i papire za posvojenje te da su hrvatski državljani.
"Putovnice su bile ovjerene žigom s kongoanske strane. Nije bilo ništa zlonamjerno i krivo u stavljanju žiga na putovnice s kongoanske strane. Putovnice je izdala hrvatska vlada", rekla je službenica Precious Nkandu.
Ispitane su i dvije djelatnice pansiona Spree u Ndoli, Grace Mwelwa i Ethel Chabala Mbewe, koje su svjedočile da su u njihovu pansionu odsjeli Hrvati, kojima su tri crnkinje dovele djecu, i da su bile u pratnji muškarca koji Hrvatima nije dopustio da se upišu u knjigu gostiju te im je prijetio otkazom.
Ivan Pernar kao svjedok
Na novom ročištu navodno bi se kao svjedok trebao pojaviti Ivan Pernar, kojem je sutkinja u srijedu dala upozorenje zbog objavljivanja sudskih postupaka na društvenim mrežama, što u Zambiji nije dozvoljeno.
Novinarima u sudnici također je zabranjeno koristiti mobitele sve dok se postupak ne završi. Sutkinja Mulanda u srijedu ih je opomenula zbog "tipkanja" tijekom procesa te je rekla kako je obaviještena da hrvatski mediji "izvještavaju naciju o situaciji dok traje sudski postupak", prenosi Jutarnji list.
Pernar, prema vlastitom priznanju, dosad nije mogao svjedočiti jer je dobio malariju.