''Potpuno bezakonje u Los Angelesu. Policija je na sve strane, ali ne mogu spriječiti razbijanje dućana, staklo na sve strane, vatru. Policija je bespomoćna, za nekoliko sati trebala bi stići Nacionalna garda'', ispričao je za Dnevnik Nove TV Mislav Želle, Hrvat koji se nalazi u Los Angelesu usred nasilnih prosvjeda.
Amerikanci diljem SAD-a već danima prosvjeduju zbog smrti Afroamerikanca Georgea Floyda, koji je, iako je molio za pomoć, preminuo dok mu je policajac klečao na vratu.
Želle priča kako su prosvjednici opustošili i porazbijali trgovine diljem grada. ''Na cesti leže dizajnerske torbe, cipele. Ovo je nevjerojatno. Na sve strane po čitavom dijelu Los Angelesa potpuno razaranje'', kaže Želle. Na snimci koju je Želle ustupio Dnevniku Nove TV čuje se i šokirani muškarac koji govori: ''Wow, sve je nestalo.''
''Zaposlenici se u trgovini pokušavaju zatvoriti i zabarikadirati jer jednom kada policija prođe, i dalje ima puno prosvjednika na cesti'', kaže Mislav Želle. Na snimci koju je poslao neprestano se čuju policijske sirene, a u jednom trenutku i pucnjevi. Hrvat je snimio i trenutak kada policija stiže do trgovine u koju je upravo provalilo oko 50 prosvjednika.
Snimka obišla svijet
Nacionalna garda priopćila je u nedjelju da je 5000 vojnika aktivirano u više od 15 država te u Washington D.C.-ju, ali da su "državne i lokalne" policijske snage i dalje odgovorne za sigurnost. Još 2000 pripadnika spremno je ako to bude potrebno, stoji u priopćenju.
Nacionalna garda ustrojena je po saveznim državama i teritorijima i njome zapovijeda guverner. No od 2006. godine američki predsjednik može mobilizirati jedinice na teritoriju SAD-a bez dozvole guvernera.
Sukobi između prosvjednika i policajaca potresali su petu noć zaredom američke gradove unatoč policijskom satu koje su vlasti proglasile u nekima od njih kako bi smirile gnjev zapaljen Floydovom smrću, izvještavaju u nedjelju agencije.
Suzavcem na prosvjednike
Trump je obećao "zaustaviti kolektivno nasilje" nakon nekoliko noći nasilja i vandalizma na američkim ulicama.
Osim duboke frustracije zbog nerazmjerne policijske brutalnosti prema afroameričkoj zajednici nasilje je eksplodiralo i zbog socijalne izolacije nametnute pandemijom koronavirusa, koja je milijune ljudi ostavila bez posla pa opet nerazmjerno pogodila siromašne i manjine.
Policija je u tome gradu u Minnesoti upotrijebila suzavac i druga sredstva, interventna policija bila je raspoređena kako bi rastjerala ljude koji su prkosili policijskom satu.
Prosvjednici i policajci sukobljavali su se i u New Yorku, Philadelphiji, Los Angelesu i Atlanti, zbog čega su gradske vlasti posljednja dva grada, kao i vlasti Miamija i Chicaga, proglasile policijski sat.