Pripadnici SIPA-e pretresli su u utorak navečer kuću pritvorenog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca.
Pretres je obavljen nakon proširenja istrage protiv Debeveca, koji je uhićen prije skoro dva mjeseca zajedno s bivšim direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanom Mehmedagićem, piše bosansko-hercegovački portal Istraga.
Protiv Debeveca je proširena istraga zbog sumnje da je počinio kaznena djela primanja poklona i drugih oblika koristi, a u vezi sa slučajevima koji su se vodili na Sudu BiH.
Istraga navodi da se radi o dva predmeta. Prvi se odnosi na slučaj Zdravka Mamića, a drugi na postupak koji se vodio pred Upravnim odjelom Suda BiH i u pitanju je tvrtka Kramar iz Ljubuškog.
Debevec pogodovao obitelji Mamić u postupku izručenja Zdravka Mamića u Hrvatsku i deblokade računa?
Tužiteljstvo BiH sumnja da je Debevec pogodovao obitelji Mamić vezano za odluke Suda BiH koje su se odnosile na postupke izručenja Zdravka Mamića u Hrvatsku, kao i deblokadu računa na kojima se nalazilo nekoliko milijuna konvertibilnih maraka, a čiji je vlasnik bio Mamićev sin.
Tužiteljstvo sumnja da su se u Grudama susreli Debevec i Mamić, a da je glavni posrednik bio hercegovački poduzetnik Ljiljanko Palac, koji se intenzivno družio s dekanom Stomatološkog fakulteta u Sarajevu Muhamedom Ajanovićem i suspendiranim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom.
Mamić je, sumnja Tužiteljstvo, odlučio pokloniti sat Ranku Debevecu (u vrijednosti od 15 tisuća eura), a posrednik prilikom predaje sata bio je poduzetnik Ljiljanko Palac.
Sat su prilikom pretresa tražili pripadnici SIPA-e, ali ga navodno nisu pronašli.
Automobil za presudu
Drugi dio proširenja istrage odnosi se na odluke Suda BiH u vezi s tvrtkom Kramar iz Ljubuškog koja se bavi uvozom automobila.
Tužiteljstvo BiH sumnja da je tvrtka Kramar uspjela isposlovati presudu kojom joj je omogućen povoljniji uvoz automobila u BiH. Zauzvrat je, kao mito, treća osoba, povezana s predsjednikom Suda BiH, dobila automobil Polo.
Suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor OSA-e Osman Mehmedagić uhićeni su 18. prosinca prošle godine zbog sumnje da su nezakonito izdavali naredbe za prisluškivanje telefona.
Otad se obojica nalaze u pritvoru.