Iako se tek treba pokazati, britanska premijerka Liz Truss već se našla u rijetkom društvu. Jedna je od 10 žena koje su premijerke neke europske države. Jednu zovu radoholičarkom, drugoj komentiraju ples. Skandinavci će žene birati češće, a u regiji je to rijetkost. Novinarka Srna Bijuk je za Dnevnik Nove TV istražila tko su, i s kakvim se problemima suočavaju.
Nova britanska premijerka žena je koja je bila liberalka, pa je prešla u konzervativce, a digla je buru u javnosti i zbog preljubničke afere. No njen je brak to preživio, kao i politička karijera. I sada je još jedna premijerka na europskoj političkoj sceni.
Trenutačno je u 10 europskih zemalja na čelu žena, odnosno u 6 zemalja Europske unije. Najmlađa od njih, puni novinske stupce posljednjih tjedana zbog svog plesa. "U ovim mračnim vremenima i ja ponekad čeznem za radošću, svjetlom i zabavom", rekla je finska premijerka Sanna Marin.
Je li percepcija u javnosti drugačija jer je žena? Za jedinu hrvatsku premijerku, važnije je kako tko radi. "Ja tu ne bi radila razliku između muškaraca i žena jer govorimo o funkciji premijera, najodgvoornijoj funkciji s najvećom moći. Ja sam taj posao radila s veliki entuzijazmom i nekom vrstom radosti zato što sam shvatila da je to prilika koja se neće ponoviti", rekla je bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor.
Na sjeveru, za žene ta prilika dolazi češće, pa tako Danska ima već drugu premijerku. U susjedstvu je posljednja premijerku dobila Švedska - Magdalenu Andersson. Doduše, kada je prvi put izglasana, mandat joj je trajao sedam sati - jer je parlament odbio proračun. U istom tjednu izabrana je drugi put na poziciju na kojoj je i danas.
A jedina aktualna premijerka u regiji je Ana Brnabić. Poznata je i po tome što je pripadnica LGBT zajednice, hrvatskih je korijena, ali u Hrvatskoj više ne želi ljetovati. "Iako je ona članica LGBT populacije, isto tako se morala složiti da se zabranjuje EuroPride u Beogradu, koji je davno dogovoren jer je tako rekao Aleksandar Vučić", rekla je Kosor.
Kosor smatra i da će skandivanci češće izabrati zbog mentaliteta. Kod nas - neće to opet tako skoro. "Trenutačno, od respektabilnih stranaka koje prelaze prag, na čelu tih stranaka nema ni jedne žene", dodala je.
Žene vode glavnu riječ na Islandu, u Litvi i Estoniji. U Francuskoj je važniji predsjednik pa malo tko zna da i oni imaju premijerku - koju nazivaju radoholičarkom. Premijerka Moldavije nosi se s ruskim prijetnjama. Ratnu krizu pomno prati sada i britanska premijerka.
No, njoj bi glavobolje moglu stvarati i još jedna žena - ona na čelu Škotske koja priprema referendum o nevisnosti.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr