Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odgovarao je na upit novinara kako komentira da je Turska uoči dvodnevnog samita NATO-a ipak dala zeleno svjetlo za pristup Švedske zapadnom vojnom savezu, nakon jednogodišnje blokade zbog pružanja utočišta ljudima koje Ankara smatra teroristima.
Turski predsjednik Tayyip Erdogan nastoji u vrijeme rata u Ukrajini, koji traje već 16 mjeseci, zadržati prijateljske odnose i s Moskvom i Kijevom. Odbio se pridružiti zapadnim sankcijama protiv Rusije i pozvao je ruskog predsjednika Vladimira Putina da u kolovozu posjeti Tursku.
Rusija na širenje NATO-a gleda kao na prijetnju svojoj sigurnosti, no Peskov je umanjio ocjenu novinara da se Turska odmiče od Rusije i naginje Zapadu.
"Turska se može okrenuti Zapadu, znamo da je u povijesti Republike Turske bilo razdoblja intenzivne orijentacije na Zapad, ali da je bilo i razdoblja manje intenzivne", rekao je Peskov na brifingu za novinare.
"No također znamo da nitko ne želi vidjeti Tursku u Europi. Mislim na Europljane. I naši turski prijatelji ne bi trebali nositi ružičaste naočale", dodao je Peskov aludirajući na višedesetljetni otpor EU-a članstvu Turske.
Turska je predala zahtjev za pridruživanje europskom bloku 1987.
Erdogan je ranije u ponedjeljak neočekivano povezao turski pristanak za pristupanje Švedske u NATO s ulaskom Turske u EU.
Rekao je da bi Europska unija trebala otvoriti put pristupanju Turske u EU prije nego turski parlament odobri pristupanje Švedske u NATO, ali europski čelnici su rekli da ne mogu prihvatiti tu poveznicu.
Nakon što je Ankara otvorila put Švedskoj u NATO, Švedska je uzvratila da će aktivno podupirati turski proces pristupanja Europskoj uniji.
Švedska je pristala "kao članica EU-a aktivno poduprijeti napore usmjerene na oživljavanje procesa pristupanja Turske EU", kazao je jučer glavni tajnik NATO-a.
Peskov je rekao da Rusija razumije da je Turska, kao članica NATO-a, to morala učiniti, dodavši da Moskva želi nastaviti graditi odnose na međusobnu korist, usprkos "svim razmimoilaženjima".