U najzloglasnijem zatvoru

Zašto ga SAD sprečava? Kreator napada na WTC i Pentagon 2001. želi sve priznati

Khalid Sheikh Mohammed Foto: Profimedia
Američka vlada blokirala je provođenje sporazuma o priznanju krivnje koji je s Khalidom Sheikhom Mohammedom sklopljen prošle godine.

Optuženi organizator terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. danas se neće izjašnjavati o krivnji, nakon što je američka vlada blokirala provođenje sporazuma o priznanju krivnje sklopljen prošle godine.

Khalid Sheikh Mohammed, često nazivan KSM, trebao je priznati krivnju na ratnom sudu u mornaričkoj bazi Guantanamo Bay na jugoistoku Kube, gdje je zatvoren u vojnom zatvoru gotovo dva desetljeća.

Mohammed je najozloglašeniji zatvorenik Guantanama i jedan od posljednjih koji služi kaznu u bazi.

Savezni prizivni sud u četvrtak navečer zaustavio je zakazani postupak kako bi razmotrio zahtjev vlade da odustane od sporazuma o priznanju krivnje za Mohammeda i dvojicu suoptuženika, navodeći da će to nanijeti "nepopravljivu" štetu i njemu i javnosti, piše BBC.

Tročlano sudsko vijeće reklo je da se odgoda "ni na koji način ne bi trebala tumačiti kao odluka o meritumu", već da je cilj dati sudu vremena da dobije punu informaciju i sasluša argumente "po ubrzanom postupku".

Odgoda znači da će stvar sada pasti na nadolazeću Trumpovu administraciju.

Što se trebalo dogoditi ovaj tjedan?

Na saslušanju koje je zakazano za danas Mohammed se trebao izjasniti krivim za svoju ulogu u napadima 11. rujna 2001., kada su otmičari oteli putničke zrakoplove i srušili ih na Svjetski trgovački centar u New Yorku i Pentagon. Još jedan zrakoplov srušio se u polje u Pennsylvaniji nakon što su putnici pružili otpor.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Mohammed je optužen za kaznena djela, uključujući zavjeru i ubojstvo, s 2976 žrtava navedenih na optužnici.

Prethodno je rekao da je planirao "operaciju 11. rujna od A do Z" - smišljao je sredinom 1990-ih ideju o obuci pilota za upravljanje komercijalnim zrakoplovima koje bi potom srušili na zgrade i odnošenju tih planova Osami bin Ladenu, vođi militantne islamističke skupine Al Qaide.

Ročište u petak trebalo se održati u sudnici u bazi, gdje bi članovi obitelji ubijenih i novinari sjedili u galeriji iza debelog stakla.

Zašto se sve ovo događa 23 godine nakon 11. rujna?

Ročišta, održana na vojnom sudu u mornaričkoj bazi, traju više od desetljeća, a dodatno ih kompliciraju pitanja o tome je li SAD dokaze dobio mučenjem Muhammeda i drugih optuženika u pritvoru.

Nakon uhićenja u Pakistanu 2003. Mohammed je proveo tri godine u tajnim zatvorima CIA-e poznatim kao "crna mjesta", gdje je 183 puta bio podvrgnut simuliranom utapanju ili waterboardingu, između ostalih takozvanih "naprednih tehnika ispitivanja", koje su uključivale deprivaciju sna i prisilnu golotinju.

Karen Greenberg, autorica knjige The Least Worst Place: How Guantanamo Became the World's Most Notorious Prison, kaže da je korištenje mučenja učinilo "praktički nemogućim izvođenje tih slučajeva pred suđenje na način koji poštuje vladavinu prava i američku sudsku praksu".

"Očito je nemoguće iznijeti dokaze u ovim slučajevima bez upotrebe dokaza koji su izvedeni mučenjem. Štoviše, činjenica da su ti pojedinci bili mučeni dodaje još jednu razinu složenosti kaznenom progonu", kaže ona.

Slučaj također potpada pod vojna povjerenstva, koja rade prema drugačijim pravilima od tradicionalnog američkog kaznenopravnog sustava i usporavaju proces.

Sporazum o priznanju krivnje sklopljen je prošlog ljeta, nakon otprilike dvije godine pregovora.

Što uključuje sporazum o priznanju krivnje?

Potpuni detalji dogovora postignutih s Mohammedom i dvojicom njegovih suoptuženika nisu objavljeni. Zna se jedino da dogovor znači da se neće suočiti sa smrtnom kaznom.

Na ročištu u srijedu njegov pravni tim potvrdio je da je pristao priznati krivnju po svim točkama optužnice. Mohammed se nije osobno obratio sudu, ali je sudjelovao sa svojim timom dok su pregledavali sporazum te unosio male ispravke i izmjene u formulacije s tužiteljstvom i sucem.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Ako se dogovori održe i sud prihvati molbe, sljedeći korak bio bi imenovanje vojne porote, poznate kao panel, koja bi saslušala dokaze na ročištu za izricanje kazne.

Odvjetnici su to u srijedu na sudu opisali kao oblik javnog suđenja, gdje bi preživjeli i članovi obitelji ubijenih dobili priliku dati izjave.

Prema sporazumu, obitelji bi također mogle postavljati pitanja Mohammedu, koji bi na njih trebao "odgovoriti potpuno i istinito", kažu odvjetnici.

Ključno za pristanak tužiteljstva na dogovore bilo je jamstvo da mogu predočiti sve dokaze za koje su smatrali da su potrebni za uspostavljanje povijesnog zapisa o uključenosti optuženog u ono što se dogodilo 11. rujna, rekao je tužitelj Clayton G. Trivett Jr.

Zašto američka vlada pokušava blokirati priznanje?

Američki ministar obrane Lloyd Austin imenovao je visokog dužnosnika koji je potpisao ugovor. Ali ministar je putovao u vrijeme kada je potpisan i navodno nije znao da će se to dogoditi, prema New York Timesu.

Danima kasnije pokušao je sve opozvati rekavši u memorandumu: "Odgovornost za takvu odluku treba biti na meni kao nadređenoj osobi."

Međutim, i vojni sudac i vojno žalbeno vijeće presudili su da je dogovor valjan i da je Austin djelovao prekasno.

U drugom pokušaju blokiranja dogovora vlada je ovaj tjedan zatražila intervenciju federalnog prizivnog suda.

U pravnom podnesku navodi se da su Mohammed i druga dvojica optuženi za "počinjenje najnečuvenijeg kriminalnog djela na američkom tlu u modernoj povijesti" i da bi provedba sporazuma "lišila vladu i američki narod javnog suđenja tuženika i mogućnost smrtne kazne unatoč činjenici da je ministar obrane zakonito povukao te sporazume”.

Nakon objave sporazuma prošlog ljeta republikanski senator Mitch McConnell objavio je izjavu u kojoj ga opisuje kao "revoltirano odricanje od odgovornosti vlade da brani Ameriku i osigura pravdu".

Pročitajte i ovo Imao je 82 godine Vatreni pakao: Potresna priča kćeri o očevoj kobnoj odluci da ostane u svome domu - "Jednostavno se nije htio evakuirati"

Pročitajte i ovo Val poskupljenja Dijelu Hrvatske stigao novi udar na novčanike: "Ovome nema kraja"