Nevjerojatni prizori

Kraj blokade mostova u Novom Sadu: Građani izašli na ulice pozdraviti studente

Studentski prosvjedi Novi Sad
Studentski prosvjedi Novi Sad Foto: Vanesa Pandzic/Cropix
Studenti su poručili da će do 18 sati očistiti prostor na kojem je bio prosvjed. U međuvremenu, iz Beograda je oko 400 taksista krenulo za Novi Sad po studente koji su u petak krenuli pješke, kako bi se pridružili kolegama i zajedno blokirali sva tri mosta.

Blokade triju mostova u Novom Sadu, kojima su studenti četiri državna sveučilišta u Srbiji obilježili tri mjeseca tragedije na novosadskom kolodvoru, završene su u nedjelju otvaranjem posljednjeg - Mosta slobode, na kojem je promet bio zaustavljen 24 sata.

Blokada će, kako je izglasano na zajedničkom plenumu studenata i nekoliko tisuća građana koji ih podupiru, potrajati još tri sata dok studenti ne pospreme i očiste prostor na kojem su proveli cijelu noć.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Tisuće studenata i građana Novog Sada, Vojvodine i Srbije započeli su blokade tri novosadska mosta u akciji "Tri mosta za tri mjeseca" u subotu, točno tri mjeseca od pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice na nedavno renoviranom željezničkom kolodvoru, kada je još dvoje mladih ozlijeđeno s doživotnim posljedicama.

Na po tri sata u subotu su bili blokirani Varadinski, Žeželjev i Most slobode, a blokada Mosta slobode nastavljena je u nedjelju do 15 sati.

Velika skupina beogradskih studenata na prosvjede je došla poslije dvodnevnog pješačenja, a dan kasnije stiglo je i nekoliko stotina studenata na biciklima.

Prosvjednim blokadama koje su predvodili studenti, čije blokade više od 60 fakulteta traju od 22. studenog, pridružili su se deseci tisuća Novosađana i više gradova iz cijele Vojvodine i Srbije, uz sudjelovanje udruga poljoprivrednika, nekoliko stotina motorista i brojnih javnih osoba.

Studentski prosvjedi Novi Sad Foto:Vanesa Pandzic/Cropix

Studenti zahtijevaju odgovornost vlasti za smrtonosni pad nadstrešnice, poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije, te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja.

Vlast tvrdi da su svi zahtjevi vezani uz pad nadstrešnice ispunjeni, no studenti i stručna javnost to niječu, ukazujući da u objavljenim dokumentima nisu svi podaci koji ukazuju na koruptivne poslove i nemar u renoviranju kolodvora.

Studentski bunt u međuvremenu je prerastao u pokret koji iz dana u dan dobiva sve veću potporu. Diljem Srbije održavaju se masovni prosvjedi potpore, dosad u više od dvije trećine gradova i naselja, uz prosvjedne obustave nastave u srednjim školama, čak i onima čijim se direktorima i zaposlenicima prijeti otkazima.

Studente i njihove zahtjeve podržavaju profesori, udruge poljoprivrednika, prosvjetari, maturanti velikog broja srednjih škola i njihovi nastavnici, brojni sindikati i nevladine udruge.

Iz Beograda je u Novi Sad u nedjelju stiglo dvjestotinjak taksista koji će po završetku blokade prevesti beogradske studente koji su na prosvjed u Novi Sad u petak došli pješice.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Studenti su poslije dvodnevne akcije u Novom Sadu najavili nastavak svoje borbe za ispunjenje zahtjeva.

Vlasti studentski bunt vide kao pokušaj "obojene revolucije", tvrde da su izmanipulirani, plaćeni iz inozemstva i pod utjecanjem vanjskih tajnih službi, te da za račun oporbe žele ishoditi promjenu vlasti bez izbora.

Blokade se nastavljaju

U Šapcu, u znak podrške studentima, građani blokiraju most preko Save. I studenti u Nišu najavili su blokadu četiri mosta u ovom gradu, piše Nova.rs.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Pročitajte i ovo Dirljiv trenutak Studente posjetio Ilija (74), kojeg su policajci brutalno pretukli: Imao je važnu poruku za mlade

Pročitajte i ovo Na velikom prosvjedu Prizor iz Novog Sada nasmijao mnoge: Posebno se istaknuo potez jednog prosvjednika

Pročitajte i ovo TRI MJESECA KASNIJE FOTO Vučiću se na ulicama Novog Sada valja rijeka nezadovoljnika: "Prije 35 godina netko je ovdje upalio mrak, taj mrak progutao je živote svih nas, ali živote naše djece neće"

Pročitajte i ovo U Novom Sadu VIDEO/FOTO Tisuće na ulicama, pristiže ih još iz cijele zemlje: Blokirana tri mosta - "Korupcija pere pare, ali ne i ruke"