Policija u Kini spasila je oko 1000 mačaka iz kamiona na putu za klaonicu. Životinje su bile dio nezakonite trgovine koja lažno prodaje mačje meso kao svinjetinu ili ovčetinu, a uhićenje je izazvalo zabrinutost za sigurnost svježe hrane.
Nakon dojave aktivista za životinje ranije ovog mjeseca, policajci iz Zhangjiaganga, u istočnoj kineskoj pokrajini Jiangsu, presreli su vozilo koje se koristilo za skupljanje i prijevoz uhvaćenih mačaka, prenosi CNN.
Da policija nije intervenirala, mačke bi vjerojatno bile zaklane i otpremljene na jug te poslužene kao svinjski i janjeći ražnjići ili kobasice, navodi se u izvješću.
Policija i poljoprivredne vlasti mačke su smjestile u obližnje sklonište nakon što su spriječili plan kriminalne skupine da zaradi gotovo 20.000 eura. U izvješću se ne spominje jesu li uhićeni niti jesu li mačke lutalice ili kućni ljubimci.
Aktivisti za životinje prvi su u blizini groblja primijetili veliki broj drvenih kutija u kojima su bile mačke. Patrolirali su ulicama šest dana, a kada je kamion počeo prevoziti mačke u klaonicu, intervenirali su i pozvali policiju, stoji u izvješću.
Jedan aktivist rekao je za medije da se takvom nezakonitom radnjom može prodati pola kilograma mačjeg mesa za oko 4 eura tako što će se predstaviti kao ovčetina i svinjetina. Svaka mačka teži oko 2 kilograma nakon obrade.
"Neki će ljudi učiniti sve što je potrebno jer je isplativo", rekao je za The Paper Gong Jian, aktivist koji gradi utočište za mačke lutalice u Jiangsuu.
Druga aktivistica Han Jiali, koja je rekla da je sudjelovala u zaustavljanju kamiona, rekla je za kinesku novinsku kuću da to nije prvi put, te da je već prije zaustavila slične nedopuštene trgovine u Guangdongu, južnoj kineskoj pokrajini.
Izvješće je izazvalo novi val zabrinutosti na kineskim društvenim mrežama zbog prava životinja i sigurnosti hrane, a mnogi su pozivali vlasti na veći nadzor.
Zemlja se u prošlosti borila s dugom poviješću skandala vezanih za hranu i sigurnost.
Jedan nedavni skandal s hranom koji je postao viralan odnosio se na glavu štakora pronađenu u školskom obroku na fakultetu. Lokalni dužnosnici prvobitno su inzistirali da se radi o komadu pačjeg vrata, ali zbog straha od zataškavanja pozvani su pokrajinski istražitelji, koji su utvrdili suprotno.
Iako Kina ima zakone koji reguliraju i štite stoku i ugrožene životinje, ne postoji opći zakon koji cilja na okrutnost prema kućnim ljubimcima te psima i mačkama lutalicama.
Skupine za prava životinja i zaštitu okoliša već dugo vode kampanju protiv upotrebe životinjskih dijelova, uključujući mnoge ugrožene vrste, u tradicionalnoj medicini. Također postoji sve veće protivljenje godišnjem festivalu psećeg mesa u Yulinu, u zapadnoj autonomnoj regiji Guangxi.
"Životinje nemaju prava i ne postoji jamstvo za sigurnost hrane", napisao je jedan od stotina korisnika koji su se uključili u posljednju raspravu.