Talijanski ministar pravosuđa Carlo Nordio odbio je zahtjev Argentine za izručenjem svećenika optuženog za zločine protiv čovječnosti tijekom vojne diktature u zemlji 1970-ih i 1980-ih.
Velečasni Franco Reverberi (86) koji je služio kao vojni kapelan tijekom argentinskog vojnog režima 1976.-1983., suočava se s optužbama u vezi s navodnim ubojstvom 20-godišnjeg političkog aktivista Joséa Guillerma Beróna i navodnim sudjelovanjem u mučenju. Zločin se dogodio 1976. godine.
Reverberi, koji ima dvojno argentinsko i talijansko državljanstvo, napustio je Argentinu 2011. nakon što su u Argentini počela suđenja protiv osoba koje su podržavale huntu. Vratio se u svoj rodni grad blizu Parme. Od tada nesmetano živi u Italiji, gdje je sve donedavno držao misu. Dosljedno je poricao bilo kakav zločin, a sudovi ga nisu osudili, niti ga je Vatikan ekskomunicirao.
Glavni talijanski kazneni sud potvrdio je njegovo izručenje u listopadu, odbivši svećenikovu žalbu. No u petak je Carlo Nordio stavio veto na izručenje, navodeći Reverberijevu poodmaklu dob i njegovo zdravstveno stanje.
"Potez talijanskog ministra pravosuđa u suprotnosti je sa sudskim odlukama protiv Reverberija. Naša posljednja nada je da Reverberi bude procesuiran u Italiji", rekao je Arturo Salerni, odvjetnik koji je u ovom slučaju zastupao Argentinu.
Jorge Ithurburu, predsjednik nevladine organizacije 24. ožujka čije je sjedište u Rimu, a koja predstavlja rodbinu žrtava argentinske diktature pozvao je da se Reverberiju sudi u Italiji.
"Već smo u kontaktu sa Stalnom skupštinom za ljudska prava u San Rafaelu u Argentini, koja je spremna podnijeti žalbu talijanskim vlastima zbog Reverberijevih zločina. Ako svećenik ne bude izručen, onda bi trebao biti procesuiran u Italiji", dodao je.
Mračno doba
Nakon državnog udara 1976., argentinska vojska je sustavno uništavala svaku potencijalnu opoziciju i na kraju ubila oko 30.000 ljudi, gotovo svi su bili nenaoružani civili.
Trudne zatvorenice držane su na životu dok nisu rodile, a vjeruje se da je oko 500 beba dano vojnim parovima bez djece da ih odgajaju kao vlastite. Sa svojim biološkim roditeljima do sada je ujedinjeno 133 djece rođene u zatočeništvu. Ta djeca su sada u svojim 40-im godinama.
Godine 1985., samo dvije godine nakon što se Argentina vratila demokraciji, vođa hunte Jorge Videla osuđen je za kršenja ljudskih prava i zločine protiv čovječnosti. Mnogi kriminalci koji su u to vrijeme bili dio režima pobjegli su u Italiju, iskoristivši svoje talijansko podrijetlo i dvojno državljanstvo.
U paralelnom slučaju, u Rimu bi 22. travnja trebalo započeti suđenje protiv časnika argentinske vojske, potpukovnika Carlosa Luisa Malatta, optuženog za ubojstvo s predumišljajem osam osoba za vrijeme Videlinog režima.
Bivši vojni časnik optužen je za zločine protiv čovječnosti u Argentini, ali je, kao i Reverberi, pobjegao iz zemlje 2011. i nesmetano živio u turističkom selu u pokrajini Messina na Siciliji.