Kamala Harris i Donald Trump u anketama pred same izbore poprilično su izjednačeni. O tome jesu li predstojeći izbori jedni od najneizvjesnijih u povijesti SAD-a, svoje mišljenje podijelio je bivši hrvatski diplomat u Washingtonu Domagoj Juričić.
"Riječ je o dvama potpuno različitim vizijama Sjedinjenih Američkih Država u budućnosti, i njezinoj ulozi u međunarodnoj zajednici i u društvenim vrijednostima. Izvjesnost je veća nego ikada", rekao je diplomat Juričić.
Objasnio je da je vidljiva iscrpljenost, ali i dalje fokusiranost među kandidatima i njihovim timovima.
"Svatko se fokusira na vlasite bazene birača. Harris se obraća urbanim sredinama, mladim ljudima, migrantima, a Trump ruralnim sredinama, onima koji strahuju za sigurnost i gospodarstvo. Podjela je vrlo snažna. Bazen neodlučnih sve je manji, neće biti presudan", rekao je.
Prokomentirao je i tzv. "swing države", a posebno državu Pennsylvaniju.
"Ona je mikrokozmos Amerike. Na mikrorazini ima podijeljenost između ruralnih i urbanih sredina koje oslikavaju cijelu AMeriku. Po tradicionalnoj praksi, onaj koji osvoji Pennsylvaniju, čini se da je u prednosti", rekao je.
Istaknuo je da ovi izbori u pitanje dovode dosadašne paradigme.
"Moramo i mnogo drugih stvari uzeti u obzir s obzirom na radikalnu podjelu i radikaliziranu atmosferu. Često zaboravljamo na elektorski sustav u Americi. Predsjednik se ne bira izravno, kao u Hrvatskoj, već se izravno biraju elektori u pojedinim državama. Većina država funkcionira po principu pobjednik uzima sve. Ako u jednoj državi ima 40 elektora, a 21 išao je Trumpu, svih 40 otići će Trumpu, osim u maineu i Nebraski gdje postoji kompleksniji sustav podjele mandata", objasnio je kako sustav funkcionira.
"U povijesti se događalo da elektorski glasovi ne prate popular vote odnosno glasove građana", rekao je i kao primjer naveo slučaj Georga Busha koji je osvojio glasove na Floridi.
Upitan o pokušajima osporavanja rezultata izbora rekao je da oba kandidata već imaju pravne timove koji se za to pripremaju.
Odgovorio je i na pitanje o izborima za Kongres koji se odvijaju u pozadini predsjedničkih izbora.
"Predsjednik bez potpore u Senatu i Zastupničkom domu je kastriran i vrlo teško može provoditi svoje politike. Čini mi se da malu prednost imaju kandidati s republikanske stranke nego što su demokrati. Ako dobijemo situaciju da Senat i Zastupnički dom odu u crveno, a predsjednica bude Kamala Harris, teško će provoditi politiku. Isto će biti i ako bude obrnuto. Ta borba je dodatan jezičac na vagi koja će presuditi o budućnosti politika u SAD-u nakon predsjedničkih izbora", rekao je bivši diplomat Juričić.